Понеділок, 29 травня 2023 |

поділитися у соціальних мережах:

 

МУЗЕЙ СЕЛИЩА ГОСТОМЕЛЬ

22 лютого 2001 року завдяки багаторічній краєзнавчій роботі учнів та вчителів у школі було відкрито музей історії селища Гостомель.

Музей складається з 11 розділів, присвячених різним періодам історії селища і налічує більше 2000 експонатів. Серед них: речі побуту, одяг, фотографії, зразки продукції місцевих заводів, документи та інші цікаві й цінні експонати.

Перший розділ присвячено періоду від найдавніших часів до XVIII століття. Відкриває його зображення "Приірпіння в давні часи". У розділі представлені археологічні знахідки на території села Мостище, залишки кісток  мамонта, шерстистого носорога; перші знаряддя праці, посуд. Значну історичну цінність має передрук двох грамот литовського князя Олександра 1494, 1496 років, у яких уперше згадується назва Гостомель. На стендах експонуються портрети князів, які бували в Гостомелі чи якимось чином впливали на історію селища. Зразок грамоти Магдебурзького права нагадує, що у 1614 році це право було надано Гостомелю. Висвітлюється хронологія переходу Гостомеля від одних польських власників до інших. На стенді представлені також документи, інші експонати, що розповідають про добу національно-визвольної війни 1648-1654 рр. під проводом Б. Хмельницького.

Другий розділ краєзнавчого музею присвячений історії Гостомеля періоду ХVІІІ - поч. ХХ століття. Значна частина експонатів розповідає про заснування та історію православного храму у Гостомелі. Це світлина Свято-Покровської церкви - архітектурної пам'ятки XVII століття - у минулому та сучасний її вигляд.

Експозиція розповідає й про економічний розвиток нашого селища в ХІХ столітті та напередодні революції 1905-1907 років. Представлено тут звіти, довідки, статистичні дані.

Третій розділ музейної експозиції присвячений періоду 20-30-х років XX століття. У ньому систематизовано матеріали, які розповідають про економічні перетворення в селищі, розвиток освіти після закінчення громадянської війни, а також про жахливі події 30-х років - репресії та голодомор.

Четвертий та  п’ятий розділи музею присвячено історії Гостомельського склозаводу, який є гордістю нашого селища. Це одне із найбільших підприємств  Гостомеля.

Шостий розділ розповідає про роботу гостомельського підприємства - КСП "Бучанський". За цими музейними матеріалами  можна прослідкувати всі етапи становлення та розвитку колективного сільськогосподарського підприємства.

Сьомий розділ -  ,,Велика Вітчизняна війна”.

Музейні експозиції цього розділу мають наступну структуру:

  1. Початок Великої Вітчизняної війни та окупаційний режим.
  2. Гостомельчани на фронтах війни.
  3. "Ніхто не забутий, ніщо не забуто".

У результаті пошукової роботи учнівського колективу школи вдалося відслідкувати бойовий шлях багатьох односельчан, про що розповідають фотоматеріали, описи бойового шляху, бойові нагороди, фронтові листи, військові квитки, матеріали періодичної преси 1945 р. Спільними зусиллями пошукової роботи учнівського та педагогічного колективу було відтворено імена всіх гостомельчан, які загинули на фронтах Великої Вітчизняної війни. Імена 193 односельчан занесені до списку "Ніхто не забутий, ніщо не забуто".

В експозиції представлено і речові пам'ятки війни -  гранати, солдатські фляги, пілотки, офіцерські фуражки.

Наступний, восьмий розділ, знайомить відвідувачів музею з роботою одного із підприємств Гостомеля - авіаційним науково-дослідним комплексом ім. О.Антонова. В експозиції зібрано матеріали, які розповідають про історію заснування льотно–дослідницької і довідної бази, про сучасну діяльність цього підприємства.

Про культурне життя селища йдеться в одному із наступних стендів музею - у дев"ятому розділі. Тут представлені твори поета Кленца В.Б. Матеріали і фото розповідають про його творчий шлях.

Великий внесок у розвиток культури селища зробили ветерани, які організували хор під керівництвом Рукояшного В.В.

Матеріали наступного стенда присвячені місцевим органам виконавчої влади - Гостомельській селищній раді. Сотні односельчан, більш ніж за півстоліття, були депутатами селищної ради. Всі вони сприяли розвитку Гостомеля. Про це розповідають списки найактивніших депутатів усіх скликань та їхні фото, які представлені на стендах.

Шкільний краєзнавчий музей відіграє велику роль у вивченні історії рідного краю, села, вулиці, домівки - місцевості, де людина народилася і виросла. Він виховує глибоку повагу до вікових народних традицій, історико-культурної спадщини.

Завдяки вивченню, використанню місцевого історичного матеріалу учні мають змогу вийти за межі підручників, відчути історичні події, осмислити історичні процеси. Використання краєзнавчого матеріалу дає змогу зробити більш цікавими уроки з історії, київщинознавства, географії, української літератури. Ці матеріали духовно збагачують кожну особу, виховують нездоланну відданість Вітчизні, вчать шанувати свій народ.