Вівторок, 28 березня 2023 |

поділитися у соціальних мережах:

 

З 1 січня 2021 року у зв’язку з тим, що Державною казначейською службою України з початку 2021 року рахунки для сплати податків і зборів відкриті відповідно до Плану рахунків бухгалтерського обліку в державному секторі, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2013 № 1203 (із змінами та доповненнями), змінено реквізити бюджетних рахунків.

Реквізити рахунків для сплати податків, зборів та платежів до державного та місцевих бюджетів по Київській області доступні за посиланням: 

https://kyivobl.tax.gov.ua/byudjetni-rahunki/

Запит на отримання публічної інформації – прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Це передбачено Законом України від 13.01.2011 №2939-VI «Про доступ до публічної інформації».

За січень-травень 2016 року до Ірпінської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області надійшло 4 запити на отримання публічної інформації , з них 3 – від юридичної особи, 1 – безпосередньо від громадян.  Запитувачі зверталися з проханням надати інформацію, що знаходиться у володінні органів фіскальної служби, а також щодо відомостей про третіх осіб та відомостей про себе. За результатами розгляду  3 запити  задоволено а 1 відмовлено відповідно до ст.6 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Звертаємо увагу, що фахівці Ірпінської ОДПІ приймають запити електронною поштою за адресою: irpin@odpa.kiev.ua, поштові письмові запити за адресою- 08200, м.Ірпінь, вул. м.Шевченко, 2 «А», або запрошують відвідати Центр обслуговування платників та звернутись особисто до спеціаліста з питань організації розгляду звернень та забезпечення доступу до публічної інформації (контактний телефон: 045 (97) 6-75-44).

Ірпінське відділення Вишгородської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області нагадує, що транспортний податок нараховується з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що відповідає вимогам ст.267.2 Податкового кодексу України (далі-ПКУ), а сааме – з року випуску автомобілю минуло не більше п'яти років (включно) та його середньоринкова вартість становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року. Податкове повідомлення-рішення про сплату суми податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються контролюючими органами за місцем реєстрації фізичної особи – платника транспортного податку до 1 липня звітного року (пп..267.6.2  п.267.6 ст.267 ПКУ).Фізичні особи сплачують транспортний податок протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (пп. 267.8.1  п.267.8 ст.267 ПКУ).Фізичні особи-платники транспортного податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючих органів за місцем своєї реєстрації для проведення звірки даних щодо:а) об'єктів оподаткування, що перебувають у власності платника податку;б) розміру ставки податку;в) нарахованої суми податку.У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, контролюючий орган проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення, а попереднє вважатиметься скасованим (відкликаним) (пп..267.6.10  п.267.6 ст.267 ПКУ).Шановні громадяни! Просимо сплатити податок завчасно.

 

За 7 місяців платники Ірпінського відділення Вишгородської ОДПІ сплатили понад   134  млн. грн. єдиного соціального внеску. Зокрема, у липні надходження єдиного соціального внеску склали 22,5 млн. гривень.З 1 травня, в зв’язку із підвищенням розміру мінімальної заробітної плати, змінився розмір мінімального страхового внеску, який відтепер становить 319 гривень.На рівні мінімального страхового внеску мають сплачувати єдиний соціальний внесок за себе фізособи-підприємці платники єдиного податку та самозайняті особи.Також змінилася максимальна величина доходу, на яку потрібно нараховувати єдиний соціальний внесок. З 1 січня вона становить 25 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на місяць нарахування доходу.

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Пунктом 201.10 ст. 201 ПКУ визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку – продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (п.201.10 ст.201 ПКУ).

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов’язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з ПКУ.

Відповідно до п.120 1.1 ст. 120 1 ПКУ порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

- 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;

- 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

- 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

- 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.

Тобто, штрафи за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування до них в ЄРПН застосовуються у  разі, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування до них підлягають наданню покупцям – платникам ПДВ.

Відповідно до п.п. 16.1.2 п. 16.1 ст. 16 ПКУ платник податків зобов’язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів.

Згідно із п.110.1 ст. 110 ПКУ платники податків, податкові агенти та/або їх посадові особи несуть відповідальність у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно зі ст. 163 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення  від 07 грудня 1984 року № 8073-X  із змінами  та доповненнями  відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України, - тягне за собою накладення штрафу.

Відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПКУ  відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.

Ірпінське відділення Вишгородської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області  звертає увагу на особливості нарахування та сплати податку на нерухоме майно у зв’язку з набранням чинності з 1 січня Закону України від 24 грудня 2015 року №909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році».

Так, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, як і раніше сплачують фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Як і минулого року, не є об’єктом оподаткування зокрема об'єкти нежитлової нерухомості, які використовуються суб'єктами господарювання малого та середнього бізнесу, що провадять свою діяльність в малих архітектурних формах та на ринках (пп. е) п. 266.2.2. статті 266 Податкового кодексу України); будівлі промисловості, зокрема виробничі корпуси, цехи, складські приміщення промислових підприємств (пп. є) п. 266.2.2. статті 266 Податкового кодексу України); будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників, призначені для використання безпосередньо у сільськогосподарській діяльності (пп. ж) п. 266.2.2. статті 266 Податкового кодексу України). База оподаткування податком не змінилась: загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.

Ставки встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад. Станом на 2016 рік по Ірпінському регіоні встановлено ставку податку у розмірі 1% від мінімальної заробітної плати (1218,00 грн. *1% = 12,18 грн.).

Пільги зі сплати податку на нерухомість: база оподаткування зменшується:

     а)  для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів;

     б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів;
     в) для різних типів об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), - на 180 кв. метрів.

До 1 липня 2016 року за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) фізичної особи – платника податку на нерухоме майно буде направлено (вручено) податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку з зазначенням відповідних платіжних реквізитів. Термін сплати податку – протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення. 

У разі виникнення питань щодо сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, звертатись до Ірпінського відділення Вишгородської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області в кабінет 409 тел. (04597) 60026.

Ірпінське відділення Вишгородської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області  нагадує про сплату земельного податку.

Згідно до ст. 269 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (далі -ПКУ) – платниками земельного податку є:

а) власники земельних ділянок, земельних часток (паїв);

б) землекористувачі.

Відповідно до ст. 271 ПКУ, базою оподаткування є:

1) нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації;

2) площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

За приписами ст. 285 ПКУ, базовим періодом є календарний рік, який починається 1 січня і закінчується 31 грудня того самого року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв’язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки посеред року — із дня виникнення права власності та/або користування до 31 грудня звітного року).

Ставки встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад. Якщо право на пільгу у платника виникає протягом року, то він звільняється від сплати податку починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому виникло це право (п. 284.2 ПКУ).

Законодавчо встановлені пільги для фізичних осіб регламентовано ст. 281  ПКУ.

Відповідно до ст. 287.5 Податкового кодексу України податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

У разі виникнення питань щодо сплати земельного податку з фізичних осіб, звертатись до Ірпінського відділення Вишгородської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області у вікно 15-17 тел. (04597) 60026.

Ірпінська ОДПІ нагадує платникам ,що відповідно до п. 57.5 ст. 57 Податкового кодексу України  фізичні особи – платники податків повинні сплачувати податки і збори, що встановлені ПКУ, через установи банків та поштові відділення.

Зокрема, п. 287.5 ст. 287 ПКУ встановлено, що фізичними особами у сільській та селищній місцевості земельний податок може сплачуватися через каси сільських (селищних) рад або рад об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, за квитанцією про приймання податкових платежів. Форма квитанції встановлюється у порядку, передбаченому ст. 46 ПКУ.

Форму квитанції про прийняття податків і зборів, що може використовуватись фізичними особами у сільській (селищній) місцевості для сплати податків і зборів, у тому числі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, через каси сільських (селищних) рад, затверджено наказом Міністерства фінансів України від 17.08.2015 №714 «Про затвердження форми Квитанції про прийняття податків і зборів».

Згідно з п.286.5 ст.286 ПКУ нарахування фізичним особам сум земельного податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку, а сплачується такий податок фізичними особами протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (п.287.5 ст.287 ПКУ).

Фізичні особи несуть відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов’язання з плати за землю, таким чином, якщо вони протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення не сплачують узгоджену суму грошового зобов’язання, такі платники податків притягуються до відповідальності у вигляді штрафу у розмірах, встановлених ст.126 ПКУ.

Радимо платникам не зволікати зі сплатою податку, адже на суму податкового зобов’язання з плати за землю, не сплаченого протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення, також нараховується пеня у порядку, визначеному ст.129 ПКУ.

 

Ірпінська ОДПІ повідомляє, що Закон України від 02.06.2016 № 1411-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування пенсій» набуває чинності з 1 липня 2016 року.

Зокрема, звільняються від оподаткування податком на доходи фізичних осіб суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір не перевищує десять розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (у розрахунку на місяць), встановленого на 1 січня звітного податкового року (у 2016 році - 10740).

У разі перевищення десяти розмірів прожиткового мінімуму суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання оподатковуються за ставкою 18% у частині такого перевищення.

Також оподатковуються пенсії з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами такі пенсії підлягають оподаткуванню чи оподатковуються в країні їх виплати.

Данне положення не застосовується до пенсій, призначених учасникам бойових дій, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Загальнодоступним інформаційно-довідковим ресурсом скористатись можна у будь-який зручний час через офіційний веб-портал ДФС (вкладка «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» на рухомому рядку головної сторінки офіційного веб-порталу) або зазначивши повну назву ЗІР в пошуковій системі Інтернет мережі.

За допомогою ЗІР платники податків мають можливість оперативно у будь-який час та у зручній формі ознайомитись із:

відповідями на запитання, в тому числі з якими найчастіше звертаються суб’єкти господарювання та громадяни до ДФС (розділи «Актуальні запитання», «Запитання-відповіді з Бази знань» та «Письмові консультації»);

нормативно-правовими, розпорядчими документами та іншою довідковою інформацією,термінами подання звітності та сплати податків і зборів (розділи «Нормативні та інформаційні документи», «Останні зміни в законодавстві», «Необхідно знати»). Разом з цим, розділ «Інтерактивна мапа» дозволяє користуватися можливістю покрокового пошуку інформаціїза напрямами «Митна справа», «Єдиний соціальний внесок» та «ПДФО».

Крім того, користувачі мережі Інтернет можуть використовувати ЗІР у якості комутатора зв’язку з оператором Контакт-центру ДФС, а саме: на сторінці в розділі ЗІР «Контакт-центр ДФС» розташовано номер телефону: «0-800-501-007», при натисканні на який в комунікаційних пристроях (телефон, планшет) або комп’ютерах, відбувається з’єднання з IVR Контакт-центру ДФС.

Ірпінська ОДПІ  пропонує суб’єктам господарювання та громадянам ознайомитись з функціоналом ЗІР і використовувати його для самостійної орієнтації в інформаційному просторі вимог законодавства, контроль за додержанням якого покладено на органи ДФС.

Ірпінська ОДПІ повідомляє платникам податків про основні завдання та функції підрозділу внутрішньої безпеки ГУ ДФС у Київській області :

- запобігання, виявлення та припинення корупційних діянь, злочинів у сфері службової діяльності та ін. правопорушень, пов’язаних з корупцією, серед працівників органів  фіскалної служби .

- організація та проведення профілактичної роботи серед працівників  з метою попередження вчинення ними злочинів у сфері службової діяльності, корупційних діянь та інших правопорушень, пов’язаних з корупцією, а також порушень вимог чинного законодавства ;

- оперативне забезпечення встановленого порядку функціонування фіскальних органів, безпеки та захисту їх працівників від протиправних посягань при виконанні ними службових обов’язків.

- сприяння у межах компетенції органам фіскальної служби у викритті податкових правопорушень.

- аналіз наявних даних і прогнозування на підставі отриманої оперативної інформації динаміки негативних процесів в органах податкової служби та їх оточенні, що перешкоджають ефективному виконанню визначених чинним законодавством завдань, а також своєчасне інформування керівництва  про зазначені факти.

- забезпечення взаємодії із правоохоронними органами, громадськими та міжнародними організаціями з питань протидії корупції.

У січні 2012 року  службою уведено в дію телефонну лінію „Пульс ” 0-800-501-007, що працює за принципом зворотного зв’язку. На вказану телефонну лінію приймаються звернення громадян та платників податків щодо можливих протиправних дій посадових осіб фіскальної служби та за участі співробітників УВБ проводиться перевірка такої інформації. Про результати перевірок та вжиті заходи фахівці обов’язково інформують заявників.

Ірпінська ОДПІ з метою упередження та перешкоджання можливих шахрайських дій з боку невстановлених осіб засобами телефонного зв’язку, про необхідність виділення грошових коштів  ,  в разі звернень до підприємців осіб, які видають себе за податківців, а також у випадках, коли є наявна інформація про корупційні дії з боку працівників, та інше, просить негайно    звертатися до Управління внутрішньої безпеки ГУ ДФС у Київській області за телефоном: (044) 246-23-55.

Нещодавно в Ірпінській ОДПІ ГУ  ДФС у Київській області відбувся черговий сеанс «гаряча лінія» на тему: «Застосування норм Податкового кодексу України.».

Голова комісії з реорганізації Ірпінської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області ,заступник начальника Світлана Літош відповідала на актуальні питання щодо застосування норм Податкового кодексу України.

Пропонуємо до уваги найбільш актуальні питання, з якими абоненти звертались на «гарячу лінію»:

  1. 1. Який формат (стандарт) податкових документів в електронному вигляді повинні використовувати платники ПДВ при реєстрації у ЄРПН податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних?

Відповідь:  Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Кодексу при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) та надати покупцю за його вимогою.

Реєстрація податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов’язань, відображених у відповідних податкових накладних або розрахунках   коригування.

Пунктом 1 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246, визначено, що подання податкової накладної та/або розрахунку коригування ДФС в електронній формі здійснюється відповідно до Порядку підготовки і подання податкових документів в електронній формі засобами телекомунікаційного зв’язку, затвердженого в установленому порядку.

Згідно з пунктом 7.1 розділу ІІІ Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронній формі засобами телекомунікаційного зв’язку, затвердженої наказом ДПА України від 10.04.2008 року № 233, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16.04.2008 року за № 320/15011, при поданні податкових документів в електронній формі телекомунікаційними каналами зв’язку платник податків створює податковий документ в електронному вигляді відповідно до затвердженого формату (стандарту) за допомогою спеціалізованого програмного  забезпечення.

Формат (стандарт) електронного документа затверджений наказом Міністерства доходів і зборів від 29.11.2013 року № 729, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06.02.2014 року за № 243/25020 «Про затвердження Формату (стандарту) електронного документа звітності суб’єктів господарювання та Опису довідників, що публікуються з Форматом (стандартом) електронного документа звітності суб’єктів господарювання» (далі – Наказ № 729).

Форма та порядок заповнення податкової накладної затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику (пункт 201.2 статті 201 Кодексу).

З урахуванням викладеного, при поданні податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних, для реєстрації в ЄРПН платники ПДВ мають створювати податкові документи в електронному вигляді, з застосуванням формату (стандарту) електронного документа, затвердженого Наказом № 729.

  1. 2. Які ставки податку на прибуток підприємств встановлені з 01.01.2015 року?

Відповідь:  Відповідно до пункту 136.1 статті 136 Кодексу базова (основна) ставка податку становить 18 відсотків.

Пунктом 136.2 статті 136 Кодексу визначено, що під час провадження страхової діяльності юридичних осіб резидентів одночасно із ставкою податку на прибуток, визначеною у пункті 136.1 статті 136 Кодексу, ставки податку на дохід встановлюються у таких розмірах:

- 3 відсотки за договорами страхування від об’єкта оподаткування, що визначається у підпунктом 141.1.2 пункту 141.1 статті  141 Кодексу;

- 0 відсотків за договорами з довгострокового страхування життя, договорами добровільного медичного страхування та договорами страхування у межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема договорів страхування додаткової пенсії, та визначених підпунктом 14.1.52, 14.1.52 примірник 1, 14.1.52 примірник 2 і 14.1.116 пункт 14.1 статті 14 Кодексу.

Ставки 0, 4, 6, 12, 15 і 20 відсотків застосовуються до доходів нерезидентів та прирівняних до них осіб із джерелом їх походження з України у випадках, встановлених пунктом 141.4 статті 141 Кодексу (пункт 136.3 статті 136 Кодексу).

Згідно з пунктом 136.4 статті 136 Кодексу під час провадження букмекерської діяльності, діяльності з випуску та проведення лотерей, азартних ігор (у тому числі казино) одночасно із ставкою податку на прибуток, визначеною у пункті 136.1 статті. 136 Кодексу, ставка податку на дохід встановлюється у розмірі:

- 10 відсотків від доходу, отриманого від діяльності з випуску та проведення лотерей, азартних ігор з використанням гральних автоматів;

- 18 відсотків від доходу, отриманого від букмекерської діяльності, азартних ігор (у тому числі казино), крім доходу, отриманого від азартних ігор з використанням гральних автоматів, зменшеного на    суму виплачених   виплат гравцю.

Податок на дохід, визначений як об’єкт оподаткування у підпункті 134.1.2, 134.1.4, 134.1.5 пункту 134.1 статті 134 Кодексу, є частиною податку на прибуток (пункт 136.5 статті. 136 Кодексу).

  1. 3. Яка передбачена відповідальність за несвоєчасно поданий Звіт про використання РРО та КОРО?

Відповідь:  Звіт про використання РРО є елементом податкової звітності.

За несвоєчасне подання Звіту по використанню РРО та КОРО передбачена адміністративна відповідальність. На посадових осіб підприємства накладається штраф згідно статті 155 примірник 1 Кодексу про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 року № 8073-X у розмірі від 5 до 10 неоподатковуваних мінімумів громадян. При повторному порушенні протягом року штраф збільшується й становитиме від 10 до 15 неоподатковуваних мінімумів громадян.

Справи про адміністративні правопорушення, передбачені, зокрема, статтею 155 примітка 1 Кодексу розглядають судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів відповідно до статті 221 Кодексу.

  1. 4. Чи передбачено пільги для певних категорій населення по платі за землю?

Відповідь: На даний момент діють пільги по платі за землю для певних категорій населення, а саме від сплати податку звільняються:

а) інваліди першої і другої групи;

б) фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років;

в) пенсіонери (за віком);

г) ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";

д) фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Слід зазначити, що звільнення від сплати податку за земельні ділянки, передбачене для відповідної категорії фізичних осіб, поширюється на одну земельну ділянку за кожним видом використання у межах граничних норм:

а) для ведення особистого селянського господарства - у розмірі не більш як 2 гектари;

б) для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) - не більш як 0,10 гектара;

в) для індивідуального дачного будівництва - не більш як 0,10 гектара;

г) для будівництва індивідуальних гаражів - не більш як 0,01 гектара;

д) для ведення садівництва - не більш як 0,12 гектара.

Також від сплати податку звільняються на період дії єдиного податку четвертої групи власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі за умови передачі земельних ділянок та земельних часток (паїв) в оренду платнику єдиного податку четвертої групи.

Разом з цим, слід зауважити, що громадяни, які мають підстави для отримання пільг щодо сплати земельного податку, повинні надати контролюючим органам документи, що посвідчують їх право на пільгу.

  1. Чи потрібно подавати річну декларацію про майновий стан і доходи та сплачувати податок на доходи фізичних осіб ,особі, яка отримує щомісячно грошове утримання від фізичної особи згідно договору про довічне утримання?

Відповідь: Відповідно до пп. «є» пп.14.1.54 п.14.1 ст.14 ПКУ, дохід з джерелом його походження з України – будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні, у тому числі, але не виключно у вигляді, зокрема, інших виплат та винагород, виплачених відповідно до умов цивільно-правового договору.

Фізична особа, як резидент так і нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження з України є платником податку на доходи фізичних осіб (пп.164.1.1 та пп.164.1.2 п.164.2 ст.164 ПКУ).

Платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів (пп.168.2.1 п.168.2 ст.168 ПКУ).

Таким чином, при отриманні від фізичної особи доходу у вигляді вартості матеріального забезпечення та послуг з догляду (опікування), визначених у договорі довічного утримання, відчужувач зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів.

6.Чи підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб та військовим збором сума допомоги по вагітності та пологах згідно змін в чинному законодавстві?

Відповідь: Відповідно до пп. 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 розділу IV ПКУ до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається, зокрема,  сума допомоги по вагітності та пологах, яку отримує платник податку з бюджетів та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Підпунктом 1.7 п.16 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ передбачено, що звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розділом IV ПКУ не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізичних осіб, крім доходів, зазначених у підпунктах 165.1.2, 165.1.18, 165.1.25, 165.1.52 п.165.1 ст.165 ПКУ.

Тобто, враховуючи зазначене, оскільки сума соціальної допомоги по вагітності та пологах, яку отримує платник податку з бюджетів та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування, не включається до його загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, то не оподатковується податком на доходи фізичних осіб, та така сума не підлягає оподаткуванню військовим збором.  

Одним із напрямків роботи Ірпінської ОДПІ є кваліфікований, неупереджений, об’єктивний і своєчасний розгляд звернень громадян, з метою оперативного вирішення порушених питань, задоволення законних вимог заявника. Право громадян України на звернення гарантовано Конституцією України та Законом України про звернення громадян. Особисте право на звернення забезпечує громадянам можливість відстоювати свої права та законні інтереси, а також відновлювати їх у разі порушення.

Так впродовж січня‒травня  2016 року до Ірпінської ОДПІ  надійшло 3 письмових звернення від громадян та 1 від депутата місцевої влади, на які надано відповіді у встановлені законодавством термін. Основними питаннями, що порушувалися у письмових зверненнях були питання щодо надання роз”яснення про єдиний соціальний внесок  та інформування про ухилення від сплати податків.

Для оперативного розв’язання проблемних питань, що виникають у платників податків та громадян, працює приймальня громадян. На протязі 5 місяців 2016 року посадовими особами Ірпінської ОДПІ проведено 4 особистих  приойми громадян , на яких  надані вичерпні роз’яснення  та прийняті рішення в межах чинного законодавства щодо питань порушених громадянами.   

Попередній запис на прийом проводиться щоденно з 9-00 до 18-00 за телефоном 67-544.

Ірпінська ОДПІ звертає увагу платників податків на те, що суб’єкту господарювання, щоб стати «спрощенцем» необхідно подати до контролюючого органу заяву, яка подається за вибором платника податків, в один з таких способів: особисто платником податків або уповноваженою на це особою; надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством; державному реєстратору як додаток до реєстраційної картки, що подається для проведення державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - підприємця з урахуванням вимог п. 291.5 ст. 291 Кодексу.

Згідно пп. 298.1.4 п. 298.1 ст. 298 Кодексу суб'єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм ПКУ, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий суб'єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року.

До поданої заяви додається розрахунок доходу за попередній календарний рік, який визначається з дотриманням вимог, встановлених главою 1 «Спрощена система оподаткування, обліку та звітності» розділу XIV Кодексу.

Отже, для переходу на спрощену систему оподаткування з третього кварталу 2016 року суб’єкту господарювання необхідно подати заяву та розрахунок доходу за попередній календарний рік не пізніше 15 червня 2016 року.

Фізичні особи у 2016 році сплачуватимуть податок за нерухомість за 2015 рік, за ставками та пільгами, чинними у 2015 році. Обчислення суми податку з об’єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється податковим органом за місцем податкової адреси власника такої нерухомості, виходячи із загальної площі кожного з об’єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.

У Ірпінській ОДПІ нагадують, що платники податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки мають право звернутися з письмовою заявою до Центру обслуговування платників податкової інспекції за місцем проживання для проведення звірки даних щодо:

  • об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку;
  • розміру загальної площі об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку;
  • права на користування пільгою із сплати податку;
  • розміру ставки податку;
  • нарахованої суми податку.

У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, контролюючий орган за місцем податкової адреси платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим.

До 1 липня 2016 року за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) платника податку буде направлено податкове повідомлення-рішення про сплату суми податку з зазначенням відповідних платіжних реквізитів. Термін сплати податку – протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Ірпінська ОДПІ інформує власників легкових автомобілів, що змінами до Податкового кодексу України, які набрали чинності з 1 січня 2016 року було змінено базу оподаткування транспортним податком.

Зокрема, раніше діючу норму (267.2.1. Кодексу), де «об’єктом оподаткування визначались легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мали об’єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см» було замінено на «об’єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше 5 років та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року».

Перелік авто, вартість яких перевищує 750 мінімальних зарплат, визначається за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України та публікується на сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України. Вже зараз, кожен охочий відвідувач сайту Мінекономрозвитку може скористатись вказаним сервісом та перевірити у відповідному банері середньоринкову вартість авто.

Нагадаємо, платниками транспортного податку у 2016 році є фізичні та юридичні особи, в тому числі, нерезиденти. Ставка податку не змінилась та складає 25 000 гривень на рік за кожен автомобіль.

Ірпінська ОДПІ повідомляє, що для створення сприятливих умов здійснення підприємницької діяльності функціонує реально діючий антикорупційний сервіс, за допомогою якого громадяни та суб’єкти господарювання мають можливість повідомити про неправомірні дії або бездіяльність працівників Державної фіскальної служби України, а також про можливі корупційні дії з їхнього боку.

Про результати розгляду інформації клієнти повідомляються в режимі Call-back (працівник сервісу повідомляє про результати розгляду) невідкладно або протягом 1-3 робочих днів. Якщо інформація потребує додаткового розгляду, то загальний термін її опрацювання не перевищує 15 днів. Всі звернення розглядаються якісно та своєчасно, кожному заявнику особисто надається відповідь згідно чинного законодавства. Звернутися на «Пульс» можна за номером телефону: (044) 284-00-07.

Відповідно до п.п. 14.1.172 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) податкова консультація – допомога контролюючого органу конкретному платнику податків стосовно практичного використання конкретної норми закону або нормативно-правового акта з питань адміністрування нарахування та сплати податків чи зборів, контроль за справлянням яких покладено на такий контролюючий орган.Пунктом 52.4 ст. 52 ПКУ встановлено, що консультації, крім узагальнюючих, надаються: в усній формі – контролюючими органами; у письмовій або електронній формі – контролюючими органами в Автономній

Республіці Крим, містах Києві та Севастополі, областях, міжрегіональними територіальними органами, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, та підлягають обов’язковому розміщенню на сайті контролюючого органу, який надав консультацію, протягом 10 календарних днів після дня їх надання без зазначення найменування (прізвища, ім’я, по батькові) платника податків та його податкової адреси.

Відповідно до п. 41.1 ст. 41 ПКУ, контролюючими органами є органи доходів і зборів – центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі – центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи. Отже, податкові консультації у письмовій формі мають право надавати ДФС, Головні управління ДФС у областях, м. Києві та

Міжрегіональне головне управління ДФС – Центральний офіс з обслуговування великих платників. Будь-які державні податкові інспекції мають право надавати податкові консультації виключно в усній формі.

Упродовж минулого року податківці Ірпінської ОДПІ забезпечили надходження єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на суму 661,9 мільйонів гривень. Це більше від надходжень 2014 року на 55,5 млн. грн. Звертаємо увагу роботодавців на те, що з 1 січня 2016 року значно зменшено ставку ЄСВ. Так, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24.12.2015 р. № 909-VІІІ внесено зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI. Відтепер:

  1. працюватиме єдина ставка ЄСВ у розмірі 22% (диференційованих ставок ЄСВ залежно від класу професійного ризику виробництва не буде);
  2. максимальну величину бази нарахування ЄСВ підвищено із 17 до 25 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
  3. із заробітної плати (доходу) робітників більше не утримуватимуть ЄСВ (3,6%). Утримання скасовується;
  4. якщо база нарахування ЄСВ не перевищує розміру мінімальної зарплати, то сума ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної зарплати й ставки ЄСВ;
  5. при нарахуванні зарплати (доходів) фізособам із джерел за неосновним місцем роботи ставка ЄСВ застосовується до визначеної бази нарахування ЄСВ незалежно від її розміру.

Ірпінська ОДПІ звертає увагу, що Законом України від 24.12.2015 №909-VIІI «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» (далі – Закон №909), який набрав чинності з 01.01.2016, внесені, зокрема, наступні зміни до Податкового кодексу України (далі – Кодекс) у частині оподаткування нерухомого майна, відмінного від земельної ділянки (далі – податок на нерухоме майно). 1. З 2016 року збільшена гранична ставка податку на нерухоме майно та встановлюється місцевими радами у розмірі, що не перевищує 3% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року (у 2016 році – 41,34 грн.) за 1 квадратний метр бази оподаткування для об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб (підпункт 266.5.1 пункту 266.5 статті 266). Базою оподаткування, як і раніше, є загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток (підпункт 266.3.1 пункту 266.3 статті 266 Кодексу). Нагадаємо, що за 2015 рік згідно з пунктом 33 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу XX «Перехідні положення» Кодексу ставка податку на нерухоме майно для об’єктів нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, не могла перевищувати 1% мінімальної заробітної плати за 1 квадратний метр (12,18 грн.). Що стосується житлової нерухомості, то ставка податку складала не більше 2% мінімальної заробітної плати за 1 квадратний метр (24,36 грн.). 2. Сільські, селищні, міські ради позбавляються права збільшувати граничну межу житлової нерухомості, на яку зменшується база її оподаткування (зміни до підпункту 266.4.1 пункту 266.4 статті 266 Кодексу).

Таким чином, у 2016 році пільгова площа для оподаткування житла залишилася виключно: - 60 м квадратних – для квартир; - 120 м квадратних – для будинків; - 180 м квадратних – для будинків і квартир одночасно. 3. Запроваджено додаткове оподаткування квартир та житлових будинків, які перебувають у власності фізичних чи юридичних осіб, якщо загальна площа перевищує: - для квартир – 300 м квадратних; - для будинку – 500 м квадратних. Власники такої нерухомості додатково до розрахованої на загальних підставах суми податку на нерухоме майно будуть сплачувати ще 25 тисяч гривень на рік за кожен такий об’єкт житлової нерухомості (підпункт ґ) підпункту 266.7.1 пункту 266.7 статті 266 Кодексу). Звертаємо увагу, що у 2016 році фізичні особи будуть сплачувати податок на нерухоме майно за звітний 2015 рік за ставками та на умовах, встановленими місцевими радами на 2015 рік, тобто не вище: - 12,18 грн. за 1 квадратний метр загальної площі об’єктів нежитлової нерухомості; - 24,36 грн. за 1 квадратний метр загальної площі об’єктів житлової нерухомості, що перевищує пільгові розміри житла. Що стосується юридичних осіб – платників податку, то вони у 2016 році сплачують податок на нерухоме майно за звітний 2016 рік за новою ставкою, тобто не більше 41,34 грн. за 1 квадратний метр загальної площі об’єктів житлової та нежитлової нерухомості.

Ірпінська ОДПІ повідомляє, що громадяни які отримували доходи від продажу або обміну рухомого майна протягом 2015 року зобов'язані задекларувати такі доходи та подати декларацію до 1 травня 2016 року. Дохід від продажу (обміну) об’єкта рухомого майна (крім легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів) визначається виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче оціночної вартості цього об’єкта згідно з законом. Дохід від продажу (обміну) легкового автомобіля, мотоцикла, мопеда визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче середньоринкової вартості, визначеної згідно з законом (за вибором платника). Дохід від продажу (обміну) легкового автомобіля, мотоцикла, мопеда визначається виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче середньоринкової вартості відповідного транспортного засобу або не нижче його оціночної вартості, визначеної згідно із законом (за вибором платника податку).

Середньоринкова вартість легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів визначається щокварталу центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері економічного розвитку, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (для кожної марки, моделі таких транспортних засобів з урахуванням року випуску та пробігу, на підставі аналізу фактичних цін продажу відповідних транспортних засобів), і оприлюднюється на офіційному веб-сайті цього органу в режимі вільного доступу до 10 числа місяця, наступного за звітним кварталом. Не підлягає оподатковуванню дохід від продажу (обміну) громадянином одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля, та/або мопеда протягом звітного (податкового) року. Однак, якщо фізична особа отримала дохід від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року двох та більше об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля, та/або мопеда, такий дохід підлягає оподаткуванню за ставкою 5% (пункт 167.2 статті 167 Податкового кодексу України) та військовим збором за ставкою 1,5% (з урахуванням норм пп.1.3 п.161 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України). Річна декларація про майновий стан і доходи відповідно до статті 179 розділу VI Податкового кодексу України подається за місцем реєстрації платника. Сплатити податок з доходу від операцій з продажу (обміну) об’єктів рухомого майна потрібно до 1 серпня 2016 року, за умови що такий податок не був сплачений у 2015 році. Нагадаємо, що порядок оподаткування операцій з продажу або обміну об’єктів рухомого майна регламентовано ст. 173 Податкового кодексу України.

Повернути частину податку на доходи фізичних осіб, сплаченого громадянами із заробітної плати, можна, зокрема, у разі реалізації права на податкову знижку. Згідно з положеннями ст. 166 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) платники податку на доходи фізичних осіб мають право на податкову знижку за наслідками звітного 2015  року.Податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб'єктами господарювання, ‒ це документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку-резидента у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів ‒ фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених ПКУ.

Витрати, дозволені до включення до податкової знижки за 2015 рік:

 - частина суми процентів, сплачених за користування іпотечним кредитом. При цьому житловий будинок (квартира, кімната), що будується чи придбавається, має бути визначений як основне місце проживання (пп.166.3.1 п. 166.3 ст. 166 ПКУ);

 - пожертвування або благодійні внески неприбутковим організаціям. Розмір внесків не повинен перевищувати 4 % від суми загального оподатковуваного доходу за звітний рік (пп.166.3.2 п. 166.3 ст. 166 ПКУ);                        

 - сума коштів, сплачених на користь закладів освіти для компенсації вартості навчання. Понесені витрати у 2015 році на  здобуття середньої професійної або вищої освіти платника податку та/або члена його сім'ї першого ступеня споріднення не повинна перевищувати 1710 грн., у розрахунку за кожний повний або неповний місяць навчання протягом звітного податкового року (пп.166.3.3 п. 166.3 ст. 166 ПКУ);

- страхові платежі (внески, премії) за договорами довгострокового страхування життя та пенсійні внески в рамках недержавного пенсійного забезпечення. Понесені витрати у 2015 році не повинні перевищувати при страхуванні платника податку – 1710  грн.,  при страхуванні члена сім’ї платника податку першого ступеня споріднення – 855 грн. у розрахунку за кожний з повних чи не повних місяців звітного податкового року, протягом яких діяв договір страхування (пп.166.3.5 п. 166.3 ст. 166 ПКУ); 

 - суми витрат на оплату допоміжних репродуктивних технологій. Включається сума витрат не більше ніж сума, що дорівнює третині доходу у вигляді заробітної плати за звітний податковий рік (абз. другий пп. 166.3.6 п. 166.3 ст. 166 ПКУ);

- суми витрат на оплату державних послуг, пов'язаних з усиновленням дитини, включаючи сплату державного мита (абз. третій пп. 166.3.6 п. 166.3 ст. 166 ПКУ);

 -  суми коштів, сплачених у зв'язку з переобладнанням транспортного засобу.  Витрати, пов'язані з переобладнанням транспортних засобів, що належить платнику податків, з використанням у вигляді палива моторного сумішевого, біоетанолу, біодизелю, стиснутого або скрапленого газу, інших видів біопалива. При цьому транспортний засіб, що переобладнаний, повинен бути  перереєстрований у відповідних органах (пп. 166.3.7 п. 166.3 ст. 166 ПКУ);

 - суми витрат на сплату видатків на будівництво (придбання) доступного житла, визначеного законом, у тому числі на погашення пільгового іпотечного житлового кредиту, наданого на такі цілі, та процентів за ним. Понесені витрати за державними програмами будівництва (придбання) доступного житла (пп. 166.3.8 п. 166.3 ст. 166 ПКУ).

До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема: квитанціями, платіжними дорученнями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, меморіальними ордерами тощо.

 Крім того, понесені витрати підтверджується копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача).

 У зазначених документах обов'язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання).

 Для реалізації права на податкову знижку платнику податку необхідно заповнити та подати декларацію до 31 грудня 2016 року.

У лютому, на адресу вітчизняного підприємства з Російської Федерації, ввезено на територію України, на вантажному автомобілі, 22 т товару «крупа гречана ядриця, що швидко розварюється, обрушена» вартістю 902 тис. рос. рублів. Згодом з’ясувалося, що код товару вказано неправильно. Замість коду УКТЗЕД 1104291700 «крупа гречана, що являє собою ядро гречки (лущене)», товар по якому заборонено для ввезення в Україну з Російської Федерації, вказали інший – дозволений.

          Тобто директор вітчизняного підприємства вчинив дії спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю. Складено протокол про порушення митних правил. Вантаж гречки вилучено до винесення судом рішення у справі.

Співробітниками оперативного управління ГУ ДФС у Київській області в рамках проведення операції «Рубіж-2016», на території митного поста Київської митниці ДФС, зупинено ввіз на територію України  товару, під виглядом гуманітарного вантажу, без сплати митних платежів.

За фактом внесення завідомо неправдивих відомостей до документів, поданих до митного оформлення службовими особами релігійної організації, зареєстровано кримінальне провадження.

У вантажних автомобілях, що направлялися на адресу релігійної організації,  на територію України намагалися завести товари, які не підпадали під визначення гуманітарного вантажу.

В результаті проведених заходів виявлено 49,7 тис. пар жіночого взуття, 47,8 тонни трикотажних та синтетичних тканин, 9 тонн одягу та взуття, загальною орієнтовною митною вартістю 15 млн. гривень.

Слідчі дії тривають.

 

До початку роботи електронної системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, суб’єкти декларування зобов’язані подавати Декларації відповідно до ст. 12 Закону України від 07 квітня 2011 року №3206-УП «Про засади запобігання і протидії корупції» (далі - Закон №3206).

Частиною дев'ятою ст.12 Закону передбачено проведення перевірки достовірності відомостей, зазначених суб’єктами декларування у Декларації. Така перевірка згідно з п. 5 Порядку здійснення перевірки достовірності відомостей, зазначених у декларації, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.03.2015 №333 (далі - Порядок), здійснюється як апаратом ДФС, так і територіальними органами (державними податковими інспекціями) за місцем проживання (податковою адресою) суб’єкта декларування.

При цьому безпосередньо апаратом ДФС здійснюються перевірки на підставі отриманих копій Декларацій виключно суб’єктів декларування, перелік яких визначено п.п. 1 п. 5 Порядку, інших суб’єктів декларування - територіальними органами ДФС за місцем проживання (податковою адресою) суб’єкта декларування.

Відповідно до ст. 45 Податкового кодексу України податковою адресою платника податків - фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі.

Тому, враховуючи наведене, з метою зменшення бюджетних витрат, для здійснення перевірки достовірності зазначених у Декларації відомостей відповідний орган протягом десяти днів з дня одержання декларації необхідно надсилати її копію:

до апарату ДФС - суб’єктів декларування, перелік яких визначено п.п. 1 п. 5 Порядку;

до територіального органу ДФС за місцем проживання (податковою адресою) суб’єкта декларування інших суб’єктів декларування.

Одночасно інформуємо, що адреси територіальних державних податкових інспекцій головних управлінь ДФС в областях та м. Києві розміщено на веб-порталі ДФС  (www.sfs.gov.ua).

У січні ‒ березні ГУ ДФС у Київській області мобілізовано до бюджету на 1 млрд. грн. більше минулорічного.

До загального фонду державного бюджету перераховано близько 1,5 млрд. гривень. Темп росту до січня ‒ березня 2015 року у відповідних умовах складає майже 149%.

У розрізі основних платежів до державного бюджету надійшло: податку на додану вартість – 662,5 млн. грн., що у відповідних умовах на 49,2% або на 218,5 млн. грн. більше, ніж торік; податку на прибуток підприємств – 353,5 млн. грн.; податку на доходи фізичних осіб – 292,5 млн. грн., це на 50% або на 97,6 млн. грн. перевищує надходження січня ‒ березня минулого року; військового збору – 118,7 млн. грн., що майже на 50% або на 39,5 млн. грн. більше, ніж минулоріч.

З початку року платникам податків відшкодовано податку на додану вартість на 459,6 млн. грн., у тому числі, в автоматичному режимі – біля 71 млн. гривень.

Місцеві бюджети поповнено на понад 1,5 млрд. грн. з темпом росту до фактичного показника січня-березня 2015 року 150,4% та додатковими надходженнями в сумі 531,2 млн. гривень.

Найбільшу частку склали: податок з доходів фізичних осіб ‒ 877,5 млн. грн., темп росту 150% до відповідного періоду минулого року, додатково отримано біля 293 млн. грн.; плата за землю ‒ 222 млн. грн., темп росту 149,7% минулого року, додатково надійшло – майже 74 млн. грн.; єдиний податок - 197,5 млн. грн., темп росту близько 147% до січня ‒ березня 2015 року, додатково сплачено 63 млн. гривень.

Сплата єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування склала понад 1 млрд. гривень.

 У розрахунковому документі має друкуватися інформація про адресу господарського об’єкту, яка зазначена в документі на право власності, нагадує Ірпінська ОДПІ.

Видача розрахункового документа із зазначенням адреси господарського об’єкту, що не збігається з адресою господарського об’єкту, зазначеною в документі на право власності, є порушенням вимог законодавства.

Тож якщо органами виконавчої влади, місцевого самоврядування прийнято рішення про перейменування вулиці чи зміну інших топонімів (географічних назв), унаслідок чого змінюється адреса господарської одиниці, власник відповідного приміщення має привести свої установчі документи, документи на господарську одиницю та інші документи у відповідність із законом.

Після внесення змін до документа на право власності або іншого документа, що дає право на розміщення господарської одиниці, має бути проведена перереєстрація РРО. Для цього суб’єкт господарювання протягом п’яти робочих днів, що настають за днем, коли виникли зміни, подає до органу ДФС за місцем реєстрації РРО реєстраційну заяву з позначкою «Перереєстрація» із зазначенням причини перереєстрації і реєстраційне посвідчення.

Інформація, відображена в ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, в т. ч. про адресу господарського об’єкту, має відповідати даним про адресу господарського об’єкту, який друкується в розрахунковому документі зареєстрованого на цю адресу РРО. Тому зміни слід внести і до ліцензії

Лист ДФС від 21.03.2016 № 6117/6/99-99-22-07-03-15

 Упродовж І кварталу 2016 року платниками податків Ірпінського регіону забезпечено надходження по єдиному соціальному внеску в сумі  понад 89  мільйонів гривень при доведеному завданні 85,8 мільйонів гривень, таким чином виконання  складає 103,8 відсотка.  

«На сьогодні одним з пріоритетних векторів нашої роботи є забезпечення стабільного надходження єдиного соціального внеску, від якого безпосередньо залежить фінансування соціальної сфери міста. В цьому питанні наші зусилля спрямовані за двома основними напрямами – виявлення та ліквідація тіньових схем мінімізаторів та вдосконалення сервісного обслуговування платників. Варто зауважити, що результати надходжень єдиного соціального внеску свідчать про вжиття комплексу організаційних та практичних заходів, які були спрямовані на підтримку платників єдиного внеску і створення умов для зручності для здійснення цього платежу», ‒ зазначила заступник начальника Ірпінської об’єднанної державної податкової інспекції Людмила Ступак .

Отримати консультації з питань застосування законодавств по ЄСВ можна у Центрі обслуговування платників податків при  Ірпінської об’єднанної державної податкової інспекції  та за телефонами 60-026, 67-544. Також платники можуть скористатись Загальнодоступним інформаційно-довідковим ресурсом ДФС, який знаходиться за адресою: sfs.gov.ua.

Податкова служба України дедалі більше уваги приділяє виховній і роз’яснювальній роботі серед майбутніх платників податків – підростаючого покоління. Розуміючи, що усвідомлення обов’язку сплачувати податки виховується з юнацьких років, працівники податкових органів визначили одним із своїх пріоритетних завдань формування високої податкової культури молоді. 

У рамках роботи з молоддю ‒ майбутніми платниками податків, податківці регулярно проводять лекції у навчальних закладах Ірпінського регіону.

З метою інформування громадян про право використання податкової знижки податківці м. Ірпеня нещодавно провели чергову консультативну лекцію для студентів  першого та другого курсу Національного університету Державної податкової служби України.

Своєрідну лекцію з податкового законодавства для студентів провели провідні фахівці Ірпінської ОДПІ на тему «Оподаткування доходів фізичних осіб ( про право податкову знижку згідно зі ст.166 Податкового кодексу України)».

На початку лекції  податківці ознайомили студентів зі структурою та функціями органів ДФС на прикладі Ірпінської ОДПІ. Розповіли студентам про основні сучасні напрямки роботи податківців: адміністрування податків, зборів та неподаткових платежів; про популяризацію, впровадження і супроводження надання податкової звітності засобами електронного зв’язку;  про соціальні питання – недопущення випадків виплати зарплати “в конвертах” та накопичення заборгованості по зарплаті; про всебічний, якісний і неупереджений розгляд звернень громадян податківцями.

Продовжуючи лекцію, фахівці звернули увагу слухачів на те, що оподаткування, крім обов’язку сплати податків, передбачає реалізацію права платників податку на податкову знижку, що є важливим для тих студентів, які навчаються на комерційній основі. У 2015 році платники податку на доходи фізичних осіб, які бажають реалізувати своє право на податкову знижку за наслідками 2014 року, податкову декларацію можуть подати упродовж всього року.

Наприкінці лекції доповідачі відповіли на запитання студентів та їх викладачів і висловили сподівання, що інформація, яку вони отримали від них у ході лекції , буде для них не тільки корисною, а й досить цікавою. Отриманими знаннями вони зможуть поділитися вдома зі своїми батьками, старшими товаришами та знайомими, ‒ і тим самим виконають функцію юних волонтерів податкової служби з питань декларування.

 Нещодавно в Ірпінській ОДПІ відбувся черговий сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія». Темою для обговорення стали актуальні питання стосовно подання декларації про майновий стан та доходи, отримані у 2015 р. для отримання громадянами податкової знижки у 2016році. Заступник начальника Людмила Ступак відповідала на питання щодо деклараційної кампанії 2016 року. Пропонуємо до уваги найбільш актуальні питання з якими абоненти звертались на «гарячу лінію» для того шоб скористатись податковою знижкою у 2016році:

Запитання:

Які  витрати, дозволеннні для включення до податкової знижки?

Відповідь:

Платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу платника податку за наслідками звітного податкового року, такі фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати:

- частину суми процентів, сплачених таким платником податку за користування іпотечним житловим кредитом;

- суму коштів або вартість майна, перерахованих (придбаних) платником податку у вигляді пожертвувань або благодійних внесків неприбутковим організаціям, у розмірі, що не перевищує 4 відсотки суми його загального оподатковуваного доходу такого звітного року;

- суму коштів, сплачених платником податку на користь навчальних закладів для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку або члена його сім’ї першого ступеня споріднення, який не одержує заробітної плати. Нагадаємо, що така сума не може перевищувати розміру доходу, визначеного в абзаці першому підпункту 169.4.1 пункту 169.4 статті 169 ПКУ (у 2015 році це 1710 грн.), у розрахунку на кожного, хто навчається, за кожний повний або неповний місяць навчання протягом звітного податкового року;

- суму витрат платника податку на сплату страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) та пенсійних внесків, сплачених платником податку страховику-резиденту, недержавному пенсійному фонду, банківській установі за договорами довгострокового страхування життя, недержавного пенсійного забезпечення, за пенсійним контрактом з недержавним пенсійним фондом, а також внесків на банківський пенсійний депозитний рахунок;

- суму витрат платника податку на оплату допоміжних репродуктивних технологій згідно з умовами, встановленими законодавством, але не більше ніж сума, що дорівнює третині доходу у вигляді заробітної плати за звітний податковий рік, а також оплату вартості державних послуг, пов’язаних з усиновленням дитини, включаючи сплату державного мита;

-  суму коштів, сплачених платником податку у зв’язку із переобладнанням транспортного засобу, що належить платникові податку, з використанням у вигляді палива моторного сумішевого, біоетанолу, біодизелю, стиснутого або скрапленого газу, інших видів біопалива;

- суми витрат платника податку на сплату видатків на будівництво (придбання) доступного житла, визначеного законом, у тому числі на погашення пільгового іпотечного житлового кредиту, наданого на такі цілі, та процентів за ним.

Запитання:

Які документи потрібні  для підтвердження витрат, що включаються в податкову знижку?

Відповідь:

До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача). У зазначених документах обов’язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання).

Оригінали цих документів не надсилаються до контролюючого органу, але підлягають зберіганню платником податку протягом строку давності, встановленого цим Кодексом.

Нагадаємо, що на даний момент, строк позовної давності становить 1095 днів або 3 роки.

Запитання:

 Які обмеження щодо прав на нарахування податкової знижки ?

Відповідь:

Податкова знижка може бути надана виключно резиденту, який має реєстраційний номер облікової картки платника податку, а також резиденту — фізичній особі, який через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і офіційно повідомив про це відповідний контролюючий орган і має про це відмітку у паспорті.

Загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата.

Якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним, не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься.

Упродовж січня ‒ лютого 2016 року платниками податків Ірпінського регіону забезпечено надходження по єдиному соціальному внеску в сумі  понад 57,9 мільйонів гривень при доведеному завданні 56,7 мільйонів гривень, таким чином виконання  складає  102  відсотка.  

«На сьогодні одним з пріоритетних векторів нашої роботи є забезпечення стабільного надходження єдиного соціального внеску, від якого безпосередньо залежить фінансування соціальної сфери міста. В цьому питанні наші зусилля спрямовані за двома основними напрямами – виявлення та ліквідація тіньових схем мінімізаторів та вдосконалення сервісного обслуговування платників. Варто зауважити, що результати надходжень єдиного соціального внеску свідчать про вжиття комплексу організаційних та практичних заходів, які були спрямовані на підтримку платників єдиного внеску і створення умов для зручності для здійснення цього платежу», ‒ зазначила заступник начальника Ірпінської об’єднанної державної податкової інспекції Людмила Ступак.

Отримати консультації з питань застосування законодавств по ЄСВ можна у Центрі обслуговування платників податків при  Ірпінської об’єднанної державної податкової інспекції  та за телефонами 60-026, 67-544. Також платники можуть скористатись Загальнодоступним інформаційно-довідковим ресурсом ДФС, який знаходиться за адресою sfs.gov.ua.

Протягом січня ‒лютого 2016 року  до Ірпінської ОДПІ громадянами подано 138  декларацій про майновий стан та доходи за 2015 рік. Загальна сума задекларованого доходу склала 11,3 мільйони гривень.

Відповідно у бюджет до сплати надійде понад 423 тисяч гривень податку на доходи фізичних осіб.

Найчастіше громадяни декларували доходи від успадкування та отримання у подарунок майно.

За результатами звітного 2015 року громадяни вперше самостійно визначили податкові зобов’язання і з військового збору. Так, із задекларованих з початку року сум доходу нараховано до сплати 80,1 тисяч гривень військового збору.

Для комфортного звітування громадян Центр обслуговування  платників працює за подовженим режимом роботи, у разі необхідності платники мають змогу отримати вичерпні консультації та допомогу в заповненні декларацій. В Ірпінській ОДПІ обладнано 3 інформаційних стенди з деклараційною тематикою.  В місцевих ЗМІ постійно розміщується інформація щодо доходів, які підлягають обов’язковому декларуванню. Проводяться регулярні зустрічі з громадянами, з учнями місцевих навчальних закладів, на яких обговорюються актуальні питання декларування громадянами свого майнового стану та доходів.

 «З початку деклараційної кампанії проведено належну роз’яснювальну роботу серед населення регіону, тому сподіваємось на високу свідомість громадян  щодо декларування власних статків. Адже кожна сплачена гривня податку на доходи фізичних осіб має стати суттєвим внеском до місцевої казни, допоможе у вирішенні багатьох фінансових питань, які постали сьогодні перед місцевою громадою», ‒ зауважила  заступник начальника ОДПІ Людмила Ступак на черговій зустрічі з  платниками податків.

За січень-лютий до місцевих бюджетів Ірпінського регіону платники податків спрямували 111,5 мільйонів гривень, що на 31,5 мільйонів гривень або на 37% більше, ніж торік . Про це повідомив представникам  місцевих ЗМІ начальник Ірпінської ОДПІ ГУ ДФС у Київській  області Олег Папенко.

– Традиційно, левова частка надходжень – це податок на доходи фізичних осіб. За два місяці його надійшло понад 58 мільйонів гривень. У порівнянні з аналогічним періодом минулого року ця сума збільшилась  на 26 мільйони гривень, – наголосив Олег Папенко.

Від плати за землю перераховано 16 мільйонів гривень, надходження зросли на 2,4 мільйонів гривень .

Суб'єкти малого і середнього підприємництва сплатили 20,2 мільйонів гривень єдиного податку, а це на 7,1 мільйонів гривень  більше, ніж за січень-лютий минулого року.

Також платники акцизного податку від роздрібної торгівлі підакцизних товарів спрямували до місцевої казни 10,2 мільйони гривень.

За нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (у тому числі транспортний податок)  сплатили 2 мільйонів гривень.

Ірпінська ОДПІ повідомляє, що Уряд постановою від 18.02.2016 року №85 змінив пропорції розподілу ЄСВ.

Зокрема, ЄСВ, який нараховують підприємства на заробітну плату найманих працівників, розподіляється на:

– загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття – 7,1767% (раніше – 3,1997%);

– загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності – 7,726% (раніше – 4,6243%);

– загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, – 6,5397% (раніше – 3,886%);

– загальнообов’язкове державне пенсійне страхування (до солідарної системи) – 78,5576% (раніше – 88,29%).

Ірпінська ОДПІ ГУ ДФС у Київській  області у зв’язку з численними запитами з проханням надати інформацію про доходи і зобов’язання фінансового характеру, в порядку передбаченому Законом України «Про доступ до публічної інформації», повідомляє наступне.

Статтями 6 та 19 Конституції України передбачено, що органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи діють у межах повноважень та спосіб, визначені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 19 Закону України від 13 січня 2011 року № 2939-VІ «Про доступ до публічної інформації» (далі – Закон) запит на інформацію – це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

Згідно зі статтею 1 Закону публічна інформація – це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

У Довідці про вивчення та узагальнення практики застосування адміністративними судами положень Закону відповідно до постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 30.09.2013 № 11, зазначено, що визначальним для публічної інформації є те, щоб вона була заздалегідь готовим, зафіксованим продуктом, отриманим або створеним лише суб'єктом владних повноважень у процесі виконання своїх обов’язків.

Таким чином, задоволення запиту не вимагає створення нової інформації та не потребує проведення аналітичної роботи.

Статтею 70 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) визначено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, формує та веде Державний реєстр фізичних осіб − платників податків (далі – Державний реєстр).

Відомості з Державного реєстру є інформацією з обмеженим доступом (підпункт 70.15.2 пункту 70.15. статті 70 Кодексу).

Платник податків має право на нерозголошення контролюючим органом (посадовими особами) відомостей про такого платника без його письмової згоди та відомостей, що становлять конфіденційну інформацію, державну, комерційну чи банківську таємницю (підпункт 17.1.9 пункту 17.1 статті 17 Кодексу).

Посадові особи контролюючих органів зобов’язані не допускати розголошення інформації з обмеженим доступом, що одержується, використовується, зберігається під час реалізації функцій, покладених на контролюючі органи (підпункт 21.1.6 пункту  21.1 статті 21 Кодексу).

Згідно зі статтею 11 Закону України від 02 жовтня 1992 року № 2657-ХІІ „Про інформацію” та статтею 14 Закону України від 01 червня 2010 року №2291-VI „Про захист персональних даних” не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди.

Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб − платників податків, затверджене наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.12.2013 № 779 і зареєстроване в Міністерстві юстиції України 26.12.2013 за № 2211/24743 (далі – Положення), регулює відносини, що виникають при реєстрації фізичних осіб у Державному реєстрі.

Враховуючи викладене, відомості про доходи і зобов’язання фінансового характеру потребують підготовки інформації та формування нового документа і, як наслідок, не підпадають під дію статті 1 Закону.

Таким чином, відповідно до пункту 4 розділу Х Положення для отримання відомостей про себе з Державного реєстру фізичним особам,  необхідно особисто або через уповноважену особу звернутись до контролюючого органу за своїм місцем проживання, або за місцем отримання доходів, або за місцезнаходженням іншого об'єкта оподаткування, про цьому подати документ, що посвідчує особу, та заяву (додаток 13 до Положення).

Уповноважена особа додає до заяви довіреність, засвідчену в нотаріальному порядку, на отримання відомостей про джерела доходів/доходи (після пред'явлення повертається) та її копію, документ, що посвідчує особу такого представника, та ксерокопію (з чітким зображенням) документа, що посвідчує особу довірителя.

Ірпінська ОДПІ повідомляє,що відповідно до ст.266 Податкового кодексу України податок на нерухоме майно сплачують фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, що є власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості. Об’єкт оподаткування – об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.

База оподаткування податком – це загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток. Якщо це спільна сумісна власність (спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності; майно, набуте подружжям за час шлюбу, є їхньою спільною сумісною власністю, якщо інше не встановлене договором або законом), то всіма співвласниками визначається той, хто сплачуватиме податок.

Власники квартир площею понад 60 кв. м та будинків площею більшою за 120 кв. м змушені відтепер сплачувати у місцеві бюджети за «надлишкові» метри. Податок нараховується лише на ту площу, яка перевищує встановлений ліміт. Якщо площа квартири становить, до прикладу, 63,7 кв. м, то її власник заплатить за 3,7 кв. м. У випадку, якщо особа володіє кількома квартирами, їх площу додаватимуть, а податок нараховуватимуть на перевищення пільги у сумі. Так само буде і у випадку з будинками, коли загальна сума площі перевищуватиме 120 кв. м. Якщо у власності є і квартира, і будинок, то їх площа додається, а податок нараховують на площу понад 180 кв. м. Однак, якщо квартира чи будинок перевищують свій встановлений ліміт (60 кв. м і 120 кв. м), проте загальна площа об’єктів нерухомості не перевищує 180 кв. м, то податок не сплачується.

Ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються , селищною, міською радою або радою об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад залежно від місця розташування та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 3% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. м бази оподаткування. 

Окрім того, відтепер юридичні та фізичні особи – власники житлової нерухомості, загальна площа якої перевищує 300 кв. м для квартири та/або 500 кв. м для будинку, сплачуватимуть додатково 25 тис. грн. на рік за кожен із вказаних об'єктів житлової нерухомості (його частку).

Поряд із цим,  селищні ,міські ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад встановлюють пільги з податку, що сплачується на відповідній території, з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, громадських об'єднань, благодійних організацій, релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями). Пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об'єктів житлової нерухомості, для фізичних осіб визначаються виходячи з їх майнового стану та рівня доходів. 

Органи місцевого самоврядування до 1 лютого повинні були подати до податкової за місцезнаходженням об’єкта житлової нерухомості відомості щодо пільг.

Згідно з чинним законодавством, не є об’єктом оподаткування зокрема, гуртожитки, будівлі дитячих будинків сімейного типу, будівлі що належать дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, дітям-інвалідам, будівлі дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів, об’єкти нерухомості, що перебувають у власності релігійних організацій, будівлі, які перебувають у власності громадських організацій інвалідів та їх підприємств.

Також, не є об’єктом оподаткування житлова нерухомість непридатна для проживання, у тому числі у зв’язку з аварійним станом, визнана такою згідно з рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаної територіальної громади, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад.

Фізичні особи у 2016 році сплачуватимуть податок за 2015 рік (за ставками та з пільгами, які діяли у 2015 році) на підставі податкових повідомлень-рішень, які надсилатимуться контролюючими органами до 1 липня 2016 року.

Для проведення звірки даних щодо об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних та юридичних осіб платник має право, відповідно до п.п.266.7.3 звернутись до контролюючого органу із відповідною заявою.

Фізичні особи можуть сплачувати податок у  селищній місцевості через каси селищних рад або рад об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, за квитанцією про прийняття податків.

Юридичні особи у 2016 році сплачують податок за новими ставками, які діють з 2016 року. Розрахунок податку проводиться в декларації, яку необхідно  було подати до контролюючих органів до 20 лютого 2016 року.

Термін сплати податку:

- фізичним особам – раз на рік (до 28 серпня 2016 року);

- юридичним особам – щокварталу (до 30 квітня 2016 року, 30 липня 2016 року, 30 жовтня 2016 року, 30 січня 2017 року).

Ірпінська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області повідомляє, що постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 року №66 затверджено Методику визначення середньо ринкової вартості легкових автомобілів для цілей їх оподаткування. Відповідно до цієї методики Міністерство економічного розвитку розраховує середньо ринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого базового податкового (звітного) періоду подає до ДФС інформацію про автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та сереньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, на сьогодні це понад 1 мільйон 34 тисячі гривень.

Крім того, у новій редакції затверджено додатки до Порядку визначення середньо ринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою КМУ від 10.04.2013 року №403, у яких визначаються коефіцієнти коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням: строку експлуатації  та різниці між фактичним та нормативним середньорічним пробігом транспортних засобів . Відтепер такі коефіцієнти не залежать від країни – виробника транспортного засобу.

На сайті Мінекономрозвитку за адресою www.me.gov.ua можна отримати інформацію про середньо ринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про його марку, модель, рік випуску, тип двигуна, об’єм циліндрів двигуна, тип коробки переключення передач та пробіг.

 

Ірпінська ОДПІ пропонує короткий огляд змін, які передбачені Законом України від 24 грудня 2015 р. №909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році».

 Податок на прибуток підприємств

Так, для платників податку на прибуток у 2016 році повертається квартальний звітний період лише для тих, хто має доходи більш ніж 20 млн грн (п. 137.4-137.5 Податкового кодексу України (далі – ПКУ)). Скасовано авансові платежі з податку на прибуток, проте є виняток для сплати авансового внеску у розмірі 2/9 суми податку, визначеного до сплати у декларації за 9 місяців 2016 року. Цей авансовий внесок слід сплатити буде до 31.12.2016 р., і сплачуватимуть його відповідно лише ті, хто подаватимуть декларацію поквартально.

Зауважимо, що ставки з податку на прибуток залишаються на рівні 2015 року.

При розрахунку об’єкту оподаткування за 2015 рік, а це новий п. 40 до підрозділу 4 р. ХХ ПКУ, за яким фінансовий результат до оподаткування у 2015 році зменшується на суму нарахованих доходів від участі в капіталі інших платників податку на прибуток підприємств, платників єдиного податку четвертої групи та на суму нарахованих доходів у вигляді дивідендів, що підлягають виплаті на його користь від інших платників податків, які сплачують авансові внески з податку на прибуток при виплаті дивідендів. Аналогічна норма (пп. 140.4.1 ПКУ) діятиме з 01.01.2016 року і для наступних звітних періодів.

 Податок на додану вартість

Скасовано звільнення від податку на додану вартість для операцій із постачання зернових та технічних культур, тобто з 1 січня операції із зерновими та технічними культурами обкладають ПДВ у загальному порядку.

Відмінено таку причину анулювання реєстрації платників ПДВ, як присвоєння стану «9», тобто через «відсутність» за податковою адресою.

Уточнено базу нарахування ПДВ у випадку поставки власної продукції, послуг, які надаються самостійно. Відтепер договірна ціна на них порівнюватиметься не з їх собівартістю, а із звичайною ціною. Так, звичайні ціни для товаровиробників-платників ПДВ повертаються, і для їх визначення слід буде користуватися правилами пп. 14.1.71 ПКУ.

Статтею 200 передбачено формування двох реєстрів на відшкодування ПДВ:

- для платників, що відповідають критеріям, визначеним для автоматичного відшкодування сум податку;

- для решти платників.

З метою забезпечення прозорості функціонування таких реєстрів додано дві позиції - пп. 200.7.2 і 200.7.3. Повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюватиметься в хронологічному порядку відповідно до черговості внесення заяв до кожного відповідного Реєстру. У свою чергу, Державна фіскальна служба щодня публікуватиме на своєму сайті реєстри заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.

Відповідно до п. 1 Прикінцевих положень норма щодо запровадження реєстрів набирає чинності з 1 лютого 2016 р.

Змінено перерозподіл сум ПДВ для аграріїв (п. 2 ст. 209):

- за операціями із зерновими і технічними культурами - 85% до держбюджету 15% на спецрахунки;

- за операціями з продукцією тваринництва - 20% до держбюджету, 80% на спецрахунки;

- за іншими операціями з сільськогосподарськими товарами/послугами - 50х50%.

 Акцизний податок

Податковими змінами передбачено збільшення у півтора-два рази акцизних ставок: пиво - 2,48 грн./л (з 1,24), кріплені вина - 7,16 (3,58), шампанське - 10,40 (5,20), вермути - 7,16 (3,58), інші зброджені напої - 105,80 за 1 літр 100-відсоткового спитру (70,53), сидр і перрі - 0,95 (0,63) тощо.

По тютюнових виробах збільшилася специфічна ставка. Скажімо, для сигарет із фільтром вона зросла з 227,33 до 318,26 грн за 1000 штук, тоді як адвалорна ставка акцизного податку залишилася на рівні 12%. Мінімальне акцизне податкове зобов’язання зросло з 304,11 до до 425,75 грн за 1000 штук.

По пальному змінилися і ставки, і одиниці виміру. Так, для бензину було 202 євро/т, а стало 171,50 євро за 1000 літрів; для дизпалива (важких газойлів) фіскальне навантаження змінилося зі 100 і 132 євро/т до 95 і 125,50 євро за 1000 літрів.

Для платників акцизного податку з 1 березня 2016 року новою статтею 232 ПКУ впроваджено систему електронного адміністрування реалізації пального (далі – СЕАРП).

Відтак збільшено коло платників акцизного податку, а саме віднесено суб’єктів господарювання, які реалізують пальне (пп. 212.1.15 ПКУ).

Ті особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб – підприємців, до початку здійснення реалізації пального.

В межах СЕАРП вводяться акцизні накладні, які діятимуть аналогічно за податковими накладними з ПДВ, складатимуться в електронному вигляді продавцями і надаватимуться покупцям. При ненаданні акцизної накладної, або порушення правил її складання, покупець матиме право подати скаргу на винну особу – продавця. До акцизних накладних за необхідності складатимуться розрахунки коригування. Зауважимо, що акцизні накладні реєструватимуться в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Змінами передбачено нові види фінансової відповідальності. Так, здійснення суб’єктом господарювання операцій з реалізації пального без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку у порядку, передбаченому ПКУ, тягнуть за собою накладання штрафу на юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців у розмірі 100 відсотків вартості реалізованого пального (п. 117.3 ПКУ).

Вводяться штрафи за порушення строків реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування до них в межах від 2 до 50%, залежно від порушення терміну реєстрації (ст. 1202 ПКУ).

 Транспортний податок

В 2015 році цей податок сплачувався за легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мали об’єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см., з 01.01.2016 року транспортним податком оподатковуватимуться легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

 Спрощена система оподаткування

Зміни до ПКУ у частині спрощеної системи оподаткування стосуються третьої групи єдинників:

- ставки податку для них зросли з 2% до 3% для платників ПДВ і з 4% до 5% для неплатників ПДВ;

- річний обсяг доходу не повинен перевищувати 5 млн грн.

Також зросли порівняно з попереднім роком майже в два рази ставки податку для єдинників 4 групи:

- для ріллі, сіножатей і пасовищ (окрім ріллі, сіножатей і пасовищ, розташованих у гірських зонах і на поліських територіях, а також ріллі, сіножатей і пасовищ, що перебувають у власності сільськогосподарських товаровиробників, які спеціалізуються на виробництві (вирощуванні) і переробці продукції рослинництва на закритому ґрунті, або надані їм у користування, у т.ч. на умовах оренди) - 0,81;

- для ріллі, сіножатей і пасовищ, розташованих у гірських зонах і на поліських територіях, - 0,49;

- для багаторічних насаджень (окрім багаторічних насаджень, розташованих у гірських зонах і на поліських територіях) - 0,49;

- для багаторічних насаджень, розташованих у гірських зонах і на поліських територіях - 0,16;

- для земель водного фонду - 2,43;

- для ріллі, сіножатей і пасовищ, що перебувають у власності сільськогосподарських товаровиробників, які спеціалізуються на виробництві (вирощуванні) і переробці продукції рослинництва на закритому ґрунті, або надані їм у користування, у т.ч. на умовах оренди - 5,4.

Екологічний податок

Збільшено ставки за викиди в атмосферне повітря окремих забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення: азоту оксидів до 1968,65 грн./т (з 1553,79), ацетону - 738,45 (582,83), вуглеводнів - 111,26 (87,81), озону - 1968,65 (1553,79) тощо.

Відповідним чином зросли і ставки податку за скиди окремих забруднюючих речовин у водні об’єкти.

 Рентна плата

Природний газ виключено зі складу плати за транзитне транспортування трубопроводами територією України.

Знижено ставки рентної плати за видобуток газу:

- природного газу, видобутого з покладів до 5000 м, - з 70 до 29%;

- з покладів, які повністю або частково залягають на глибині до 5000 м, - з 55 до 29%;

- з покладів, які повністю залягають на глибині понад 5000 м, - з 28 до 14%.

Водночас з’явилася рентна плата за видобуток бурштину - 25%.

Крім того, ст. 254.4 збільшено ставки рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України, ст. 255.5 збільшено ставки рентної плати за спеціальне використання води, а ст. 256.3 збільшено ставки рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів.

Змінилися в бік підвищення і ставки рентної плати за транспортування, транзитне транспортування природних ресурсів територією України:

- 0 за транзитне транспортування 1000 куб. м природного газу за кожні 100 км відстані відповідних маршрутів його транспортування (було 0,21 дол. США);

- 2,4 дол. США за транзитне транспортування 1 т аміаку за кожні 100 км відстані відповідних маршрутів його транспортування (було 0,56 дол. США).

Ставки за транспортування 1 т нафти магістральними нафтопроводами, а також за транспортування 1 т нафтопродуктів магістральними нафтопродуктопроводами залишилися без змін - по 0,56 дол. США.

 ЄСВ

У 2016 році встановлено єдину ставку нарахування ЄСВ в розмірі 22% до усіх видів доходів, на які раніше нараховувався ЄСВ. Виняток становитимуть тільки спеціальні ставки нарахування ЄСВ для інвалідів (8,41%, 5,3% і 5,5%), які залишатимуться без змін.

Скасовується утримання ЄСВ з доходів і визначення класу професійного ризику для роботодавців та відповідні перевірки з боку Фонду соцстрахування щодо правильності такого визначення. 

Максимальна величина місячного доходу, на який нараховується ЄСВ, становитиме 25 прожиткових мінімумів (раніше – 17), тобто: 

  • З 01.01.2016 р. – 34450 грн (25 × 1378 грн);
  • З 01.05.2016 р. – 36250 грн (25 × 1450 грн);
  • З 01.12.2016 р. – 38750 грн (25 × 1550 грн) 

При цьому, якщо база нарахування ЄСВ  не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума ЄСВ, як і раніше, розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки ЄСВ (22%).

Також у 2016 році сума мінімального страхового внеску з ЄСВ становитиме: 

  • З 01.01.2016 р. – 303,16 грн (22% × 1378 грн),
  • З 01.05.2016 р. – 319 грн (22% × 1450 грн);
  • З 01.12.2015 р. – 341 грн (22% × 1550 грн).

 Як і раніше, якщо підприємець – платник єдиного податку є інвалідом або пенсіонером за віком та отримує відповідну пенсію або соціальну допомогу, він звільняється від обов’язку сплати ЄСВ (ч. 4 ст. 4 Закону України від 8 липня 2010 року №2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування»). 

База для нарахування ЄСВ залишилася без змін. 

Відтак у 2016 році:

 - підприємці на загальній системі оподаткування сплачуватимуть ЄСВ з чистого доходу (різниці між отриманим доходом та понесеними витратами, відповідно до норм ст. 177 ПКУ).  Якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, такий платник матиме право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ. Водночас сума ЄСВ, який сплачується, не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток) або приймається рішення про сплату такого ЄСВ при відсутності оподаткованого доходу;

- підприємці на єдиному податку сплачуватимуть ЄСВ на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ. При цьому сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску. 

 ПДФО

У 2016 році застосовуватиметься базова ставка 18%  до усієї бази оподаткування, незалежно від її розміру (п. 167.1 ПКУ). Відтак відмінено обов’язок подавати річну декларацію фізичними особами, якщо протягом податкового (звітного) року оподатковувані доходи нараховувалися одночасно двома або більше податковими агентами і при цьому загальна річна сума таких оподатковуваних доходів перевищує 120 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року. 

Також:

- якщо це передбачено окремими нормами розділу IV ПКУ, ставка ПДФО може становити 0%,

- для пенсій або довічного грошового утримання, розмір яких більше, ніж 3 розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року (4134 грн), до суми перевищення застосовуватиметься ставка ПДФО у розмірі 15%;

- для пасивних доходів зберігатиметься окрема ставка 5% для  доходів у вигляді дивідендів, нарахованих резидентами-платниками податку на прибуток підприємств. Решта пасивних доходів (а до них належать, крім дивідендів, проценти, роялті та інвестиційний прибуток) оподатковуватимуться ПДФО за базвою ставкою – 18%. 

 Базовий розмір податкової соціальної пільги (далі – ПСП) зменшився до 50% розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленого законом на 1 січня звітного податкового року. 

Відтак базовий розмір ПСП у 2016 році становитиме 689 гривень.

При цьому, гранична сума доходу, яка даватиме право на застосування ПСП, не змінилася та дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень – 1930 гривень.

Підприємці на загальній системі оподаткування сплачуватимуть ПДФО за ставкою 18%. 

Авансові платежі з ПДФО сплачуватимуть до 20 числа місяця, наступного за кожним календарним кварталом (до 20 квітня, до 20 липня і до 20 жовтня). При цьому авансові внески розраховуються фізичною особою-підприємцем самостійно згідно з фактичними даними, зазначеними у Книзі обліку доходів і витрат кожного календарного кварталу. До змін такі платежі розраховувалися підприємцем самостійно, але не менш як 100% річної суми податку з оподатковуваного доходу за минулий рік (у співставних умовах).

Авансовий платіж за четвертий календарний квартал не розраховується та не сплачується. Не сплачуватиметься такий авансовий платіж і, якщо результатом розрахунку авансового платежу за відповідний календарний квартал є від’ємне значення.

За І квартал 2016 року до місцевих бюджетів Ірпінського регіону платники податків спрямували 172,2 мільйонів гривень, що на 62,7  мільйонів гривень  більше, ніж торік . Про це повідомив представникам  місцевих ЗМІ начальник Ірпінської ОДПІ ГУ ДФС у Київській  області Олег Папенко.

«Традиційно, левова частка надходжень – це податок на доходи фізичних осіб. За 3 місяці його надійшло майже 92 мільйонів гривень. У порівнянні з аналогічним періодом минулого року ця сума збільшилась  на 31,2 мільйони гривень», – наголосив Олег Папенко.

Від плати за землю перераховано 29 мільйонів гривень, надходження зросли на 11 мільйонів гривень .

Суб'єкти малого і середнього підприємництва сплатили 22,9 мільйонів гривень єдиного податку, а це на 8,8 мільйонів гривень  більше, ніж за січень-березень минулого року.

Також платники акцизного податку від роздрібної торгівлі підакцизних товарів спрямували до місцевої казни 17,2 мільйони гривень.

За нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (у тому числі транспортний податок)  сплатили понад 2 мільйони гривень.

 

          Працівниками Київській митниці протягом березня підготовлено та направлено до Управління Служби безпеки України в Київській області та органів внутрішніх справ 3 повідомлення про протиправні діяння, що містять ознаки кримінального правопорушення.

          Заведено 117 справ про порушення митних правил. За попередньою оцінкою вартість предметів порушення митних правил складає 10,1 млн. грн. Реально вилучені предмети у 57 справах.

          Розглянуто 3 справи про порушення митних правил та накладено штрафів на 53,2 тис. гривень. До суду направлено 47 справ на 24 млн. гривень.

          Типовими предметами правопорушення в основному були валютні цінності та різноманітні промислові товари.

          Також у березні виявлено 2 факти незаконного переміщення наркотичних засобів та психотропних речовин. Складено 2  протоколи про порушення митних правил та вилучено наркотичні засоби: кокаїн – 3215,6 г., трамадол – 12 таблеток і психотропні речовини: альпразолам 12 таблеток. По даним фактам направлено  повідомлення про протиправне діяння, що містить ознаки кримінального правопорушення до органів МВС України.

 Ірпінська об’єднана державна податкова інспекція повідомляє ,що для створення сприятливих умов здійснення підприємницької діяльності функціонує реально діючий антикорупційний сервіс, за допомогою якого громадяни та суб’єкти господарювання мають можливість повідомити про неправомірні дії або бездіяльність працівників Державної фіскальної служби України, а також  про можливі корупційні дії з їхнього боку.Про результати розгляду інформації клієнти повідомляються в  режимі Call-back (працівник сервісу повідомляє про результати розгляду) невідкладно або протягом 1-3 робочих днів. Якщо інформація потребує додаткового розгляду, то загальний термін її опрацювання не перевищує 15 днів. Всі звернення розглядаються якісно та своєчасно, кожному заявнику особисто надається відповідь згідно чинного законодавства.

Протягом І кварталу 2016 року на  антикорупційний сервіс ДФС України «Пульс»  направлено 11 запитів, що надійшли від платників та громадян Ірпінського регіону.

У майже всіх звернень порушувались питання  електронного адміністрування ПДВ та  подання  звітності  з ПДВ та реєстрації податкових накладних.

Усі порушені у зверненнях питання розглянуті вчасно. А платники та громадяни отримали вичерпні відповіді на них.

Для зацікавлених осіб нагадуємо номер цілодобової телефонної лінії антикорупційного сервісу Держаної фіскальної служби України «Пульс»: (044) 284-00-07.

Декларування доходів є конституційним обов’язком громадян. Сплата податку на доходи фізичних осіб має важливе соціально-економічне значення, оскільки його частка в зведеному бюджеті складає майже 50%, у місцевих бюджетах він є одним із основних джерел надходжень.

Станом на 01.04.2016 року надходження податку на доходи фізичних осіб становить 91,9 млн. гривень. У порівнянні з аналогічним періодом минулого року ця сума збільшилась  на 31,2 мільйони гривень.

Підставами для обов’язкового подання декларації, серед іншого, є отримання громадянами доходів від особи, що не є податковим агентом, додаткових благ не від працедавця, доходів від надання в оренду майна, якщо орендарем є фізична особа, яка не є суб’єктом підприємницької діяльності, отримання благодійної допомоги від фізичної особи, іноземних доходів, інвестиційних доходів, доходів від продажу рухомого та нерухомого майна.

Окрім цього, громадяни можуть подати декларацію про доходи для отримання права на податкову знижку. Податкова знижка – це сума витрат, понесених платником податку, на яку дозволено зменшити його річний оподаткований дохід у випадках, передбачених законодавством. Наприклад, це можуть бути суми, сплачені платником податку на користь закладів освіти або ж передані у вигляді пожертвувань або благодійних внесків до неприбуткових організацій, суми витрат, сплачені за власний рахунок страхових внесків, страхових премій та пенсійних внесків, частина суми процентів за іпотечним кредитуванням.

За І квартал 2016року до Ірпінської  ОДПІ ГУ ДФС у Київській області  526 громадян подали декларацію про одержані доходи за минулий рік на суму 21,6 млн грн.. З них 309 – для отримання податкової знижки, 217 громадян задекларували доходи від отриманої спадщини,подарунків та  від продажу майна,тощо.

 

Шановні громадяни! Не відкладайте свій візит до податкової інспекції на

останній день подання декларацій.

Ірпінська ОДПІ  закликає платників сумлінно виконати свій громадянський обов’язок та своєчасно подати декларації.

Одним із напрямків  роботи Ірпінської ОДПІ є кваліфікований, неупереджений, об’єктивний і своєчасний розгляд звернень громадян, з метою оперативного вирішення порушених питань, задоволення законних вимог заявника. Право громадян України на звернення гарантовано Конституцією України та Законом України про звернення громадян. Особисте право на звернення забезпечує громадянам можливість відстоювати свої права та законні інтереси, а також відновлювати їх у разі порушення.

Так впродовж І кварталу 2016 року до Ірпінської ОДПІ від громадян надійшло три письмових звернення, на які надано відповіді у встановлені законодавством термін.

Основними питаннями, що порушувалися у письмових зверненнях були питання щодо надання роз’яснення про спрощену систему оподаткування та оподаткування обє’ктів нерухомості.

 Для оперативного розв’язання проблемних питань, що виникають у платників податків та громадян, працює приймальня громадян.

Попередній запис на прийом проводиться щоденно з 9-00 до 18-00 за телефоном 67-544 .

Найчастіше у заявників виникали питання, пов’язані: з проблемами при подачі звітності та реєстрації податкових накладних в ЄРПН – 98 (33%); з недоліками у роботі органів ДФС – 35(12%); з проблемами при реєстрації податкових накладних та невідповідності даних Витягу (Система електронного адміністрування ПДВ) – 22(7%).

Також до ГУ ДФС у Київській області надійшло 4 звернення, тематика яких пов'язана з корупційними діями працівників органів ДФС.

По Київській митниці ДФС у січні-березні надійшло 25 звернень. Затримки митного оформлення стосувалися 14 звернень.

Всі звернення розглядаються своєчасно, а у випадках, якщо вирішення питання заявника суперечить нормам чинного законодавства, йому надається обґрунтоване роз’яснення з посиланням на норми таких актів.

 

Ірпінська ОДПІ завжди намагається оперативно інформувати платників податків про важливі законодавчі зміни. Саме тому було проведено черговий семінар по роз’ясненню актуальних новин податкового законодавства.

Відкрила семінар заступник начальника ОДПІ  Людмила Ступак. Вона підбила підсумки роботи інспекції у І кварталі 2016 року та звернула увагу на основні податкові новації.

Фахівці  Ірпінської ОДПІ довели до відома бухгалтерів підприємств і організацій останні зміни в законодавстві щодо податку на додану вартість, податку на доходи фізичних осіб, військового збору, єдиного соціального внеску, податку на прибуток, а також використання реєстраторів розрахункових операцій.

Окремо зупинилися на роз’ясненні щодо застосування системи електронного адміністрування реалізації пального та звернули увагу на особливості подання звітів про обсяги придбання/реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів у роздрібній мережі.

З метою приведення існуючих нормативно-правових актів у відповідність до чинного законодавства Міністерством фінансів України прийнято наказ від 21.01.2016 №13 «Про затвердження Положення про форму та зміст розрахункових документів, Порядку подання звітності, пов’язаної із використанням книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок), форми №ЗВР-1 Звіту про використання книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок)» зареєстрований у Міністерстві юстиції України 11.02.2016 за №220/28350 (далі – наказ №13).

Ірпінська ОДПІ звертає увагу, що наказом №13, який набрав чинності у березні, оновлено форми наступних розрахункових документів:

- Фіскальний касовий чек на товари (послуги), форма N ФКЧ-1; 

- Фіскальний касовий чек видачі коштів, форма N ФКЧ-2;

- Розрахункова квитанція, форма N РК-1;

- Спрощена розрахункова квитанція, форма N РК-2

Крім того, затверджено новий документ ‒ фіскальний касовий чек за операціями приймання та переказу готівкових коштів через програмно-технічних комплексів самообслуговування (ПТКС), форма N ФКЧ-3.

77% кримінальних правопорушень, які відносяться до категорії тяжких та особливо тяжких

Всього з початку року на підставі матеріалів зібраних оперативними підрозділами ГУ ДФС у Київській області зареєстровано 31 кримінальне правопорушення.

У поточному році закінчено 2 кримінальні провадження, матеріали яких направлено до суду, з повним погашенням збитків на суму 6,3 млн. гривень.

За фактами незаконної заяви на відшкодування ПДВ з державного бюджету розпочато 5 кримінальних проваджень на 85 млн. гривень.

В напрямку протидії кримінальним правопорушенням у митній сфері з початку року за матеріалами оперативних працівників розпочато 4 кримінальні провадження.

Працівниками оперативних підрозділів до митних органів направлено 2 орієнтування щодо можливого порушення митного та податкового законодавства, по яких складено 2 протоколи про порушення митних правил та розпочато 1 кримінальне провадження.

За результатами проведених митних оглядів, накладено арешт на товарно-матеріалі цінності вартістю 13,2 млн. гривень.

ГУ ДФС у Київській області

Міністерством фінансів України затверджено нові форми звітів щодо виробництва й обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та порядків їх заповнення.

Зокрема, новий  Звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у роздрібній мережі  (форма звіту № 1-РА) подаватимуть суб’єкти господарювання, які одержали ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, незалежно від форми власності до органів ДФС за основним місцем обліку в термін до 10 числа місяця, що настає за звітним.  Звіт направлятиметься в електронній формі  засобами електронного зв’язку з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством, як передбачено для податкової звітності.

Заповнення форм звітів здійснюватиметься з використанням кодів продукції та адміністративно-територіальних одиниць приведених в додатку до наказу.

Оновлені форми звітності про обсяги виробництва та реалізації спирту та алкогольно-тютюнової продукції, а для роздрібних торговців — нові форми звітності про обсяги придбання та реалізації таких товарів затверджені Наказом Мінфіну України від 11.02.2016р. №49 «Про затвердження форм звітів щодо виробництва й обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та порядків їх заповнення», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 03 березня 2016 року за № 340/28470. Наказ  набирає чинності з 21квітня 2016року.

Ірпінська ОДПІ нагадує, що наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2016 №13 «Про затвердження Положення про форму та зміст розрахункових документів, Порядку подання звітності, пов’язаної із використанням книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок), форми №ЗВР-1 Звіту про використання книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок)», що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 11.02.2016 за №220/28350 (далі – Наказ №13), затверджено, зокрема, Положення про форму та зміст розрахункових документів (далі – Положення №13). Наказ №13 набрав чинності 11.03.2016.

Пунктом 2 розділу II Положення №13 визначено, що для суб’єктів господарювання роздрібної торгівлі, що здійснюють реалізацію підакцизних товарів та зареєстровані платниками акцизного податку (суб’єктів господарювання, що зареєстровані платниками іншого податку, крім ПДВ), касовий чек, надрукований реєстратором розрахункових операцій, повинен містити окремим рядком розмір ставки такого податку, загальну суму такого податку за всіма зазначеними в чеку товарами (послугами), на початку рядка друкуються назва такого податку. У реквізиті «Акцизний податок» його назва наводиться згідно з Податковим кодексом України. За потреби дозволяється використовувати скорочення (форму касового чека наведено у додатку 1 до Положення №13).

Відповідно до пункту 5 розділу II Положення №13 рядки 9 та 10 касового чека, наведеного у додатку 1, повторюються відповідно до кількості податкових груп за різними ставками ПДВ та акцизного податку. Дозволяється не друкувати рядки за податковими групами, якщо сума ПДВ або акцизного податку дорівнює нулю. Аналогічні приписи містяться у розділі III Положення №13 щодо фіскального касового чека видачі коштів.

Згідно з пунктом 5 наказу №13 вимоги до форми і змісту фіскальних касових чеків у частині відображення інших податків, крім ПДВ, не поширюються на розрахункові документи, що друкуються реєстраторами розрахункових операцій, версії внутрішнього програмного забезпечення яких включені до Державного реєстру електронних контрольно-касових апаратів та комп’ютерних систем, до дня набрання чинності цим наказом.

Працівниками оперативного управління Білоцерківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області спільно із працівниками ГСУ ФР ДФС України  із залученням сил та засобів Міжрегіонального відділу оперативного документування ГУ ДФС у Київській області, в рамках розслідування кримінального провадження,  проведено слідчо-оперативні заходи, в ході яких припинено діяльність «конвертаційного центру».

За результатами вжитих заходів встановлено злочинну групу осіб, яка використовуючи підконтрольні їм підприємства, організувала роботу «конвертаційного центру» з метою прикриття незаконної діяльності «живих» суб’єктів господарювання шляхом проведення фіктивних фінансово-господарських операцій, проведення безготівкових коштів у готівку та штучного завищення собівартості ТМЦ.

Безготівкові кошти діючих суб’єктів господарювання надходили на рахунки транзитно – конвертаційних СГД у вигляді оплати за товари (роботи, послуги), після чого дані кошти конвертувались у готівку за винагороду у розмірі від 10-12 відсотків. Податковий кредит транзитно – конвертаційних СГД формувався за рахунок використання псевдооперації з придбання ТМЦ, як у підприємств-імпортерів, так і у підприємств з ознаками фіктивності.

За періодз 2015 по квітень 2016 року підприємства, які входили до складу «конвертаційного центру» про конвертували 30 млн. грн. в результаті чого реально діючим підприємствам незаконно сформовано податковий кредит на загальну суму 5 млн. гривень.

На підставі ухвал суду проведено 10 обшуків проведених за місцем розташування «конвертаційного» центру,  за адресами проживання фігурантів та їх автомобілях.

В ході проведення обшуків виявлено та вилучено грошові кошти в сумі
135 тис. гривень, 6 печаток, банківські картки, комп’ютерну техніку, електронні носії інформації, засоби зв’язку, бухгалтерські документита різноманітні чорнові записи, що підтверджують злочинну діяльність.

На даний час проводяться слідчі дії у відношенні учасників «конвертаційного центру» з метою притягнення їх до кримінальної відповідальності та забезпечення відшкодування завданих державі збитків.

На Київщині припинено діяльність «конвертаційного центру» з обігом 52 млн. гривень

Оперативними підрозділами ГУ ДФС у Київській області спільно з Ірпінським відділом Києво-Святошинської місцевої прокуратури Київської області та слідчим відділом Ірпінського міжміського відділу ГУ НП у Київській області, в рамках розслідування кримінального провадження,  припинено діяльність «конвертаційного центру».

Встановлено злочинну групу осіб, яка використовуючи підконтрольні їм підприємства, організувала роботу «конвертаційного центру» з метою прикриття незаконної діяльності реальних суб’єктів господарювання шляхом проведення фіктивних фінансово-господарських операцій, проведення безготівкових коштів у готівку та штучного завищення собівартості товарно-матеріальних цінностей.

Безготівкові кошти діючих суб’єктів господарювання надходили на рахунки транзитно – конвертаційних суб’єктів господарювання у вигляді оплати за товари (роботи, послуги), після чого дані кошти конвертувались у готівку за винагороду у розмірі 10-12%. Податковий кредит транзитно – конвертаційних суб’єктів господарювання формувався за рахунок використання псевдооперації з придбання товарно-матеріальних цінностей, як у підприємств-імпортерів, так і у підприємств з ознаками фіктивності.

З серпня 2015 року підприємства, які входили до складу «конвертаційного центру» проконвертували 52 млн. гривень. В результаті, реально діючим підприємствам незаконно сформовано податковий кредит на загальну суму 8,7 млн. гривень

На підставі ухвал суду проведено 7 обшуків. В ході їх проведення виявлено та вилучено грошові кошти в сумі 1 145 доларів США та 82 тис. грн., 21 печатку, чекові книжки, банківські картки, комп’ютерну техніку, електронні носії інформації, засоби зв’язку, бухгалтерські документи та різноманітні чорнові записи, що підтверджують злочинну діяльність.

Також накладено арешти на розрахункові рахунки транзитно – конвертаційних підприємств. В результаті чого заблоковано 620 тис. гривень.

Проводяться слідчі дії у відношенні учасників «конвертаційного центру» з метою притягнення їх до кримінальної відповідальності та забезпечення відшкодування завданих державі збитків.

Ірпінська  ОДПІ ГУ ДФС у Київській області нагадує, що для проведення звірки даних із транспортного податку та податку на нерухоме майно громадянам потрібно особисто звертатися до Центрів обслуговування платників за місцем проживання (реєстрації), при собі мати оригінали документів про право власності на майно.

Фізичні особи – платники податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, мають право звернутися з письмовою заявою для проведення звірки даних щодо:

  • об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, у тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку;
  • розміру загальної площі об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку;
  • права на користування пільгою зі сплати податку;
  • розміру ставки податку;
  • нарахованої суми податку.

Фізичні особи – платники транспортного податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем своєї реєстрації для проведення звірки даних щодо:

 - об’єктів оподаткування, що перебувають у власності платника податку;

 - розміру ставки податку;

 - нарахованої суми податку.

За даними Ірпінської ОДПІ громадянами Ірпінського регіону подано 1231 декларацій про майновий стан, в яких  задекларовано загального доходу понад 285 млн. гривень. До сплати в  місцеві бюджети визначено майже 9 млн гривень податку на доходи фізичних осіб та 2 млн. гривень військового збору.

І, не зважаючи на те, що 4 травня 2016 завершилась кампанія декларування доходів громадян, одержаних протягом 2015 року, ті, хто бажає задекларувати доходи для отримання податкової знижки, зможуть, згідно законодавства, прозвітувати до кінця поточного року.

Ірпінська ОДПІ повідомляє, що згідно з Законом України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» з 1 травня 2016 року підвищується рівень заробітної плати та прожиткового мінімуму, який становитиме 1450 грн.

Нагадуємо, що з 01.01.2016 року ставка для нарахування ЄСВ становить 22% до визначеної бази нарахування.

Водночас, ч. 5 ст. 8 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» установлено порядок нарахування ЄСВ, якщо база його нарахування не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід. У такому разі сума ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної зарплати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки ЄСВ (22%).

Тобто з 01.05.2016 року розмір мінімального страхового внеску становитиме 319,00 грн  (1450 грн*22%).

На рівні мінімального страхового внеску мають сплачувати ЄСВ за себе фізособи-підприємці платники єдиного податку та самозайняті особи.

Фахівці Ірпінської ОДПІ повідомляють, що згідно із змінами до Податкового кодексу України (Кодекс), внесеними Законом України від 24 грудня 2015 року № 909 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році», з 01.03.2016 року запроваджена система електронного адміністрування реалізації пального та Єдиний реєстр акцизних накладних.

Під реалізацією пального розуміються будь-які операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів купівлі-продажу, міни, поставки, дарування, комісії, доручення (в тому числі передача на комісійну/довірчу реалізацію), поруки, інших господарських та цивільно-правових договорів або за рішенням суду, іншого компетентного державного органу чи органу місцевого самоврядування за плату (компенсацію) або без такої, які передбачають перехід права власності або права розпорядження, а також передачу (відпуск, відвантаження) пального на підставі договорів про виробництво із сировини замовника. Не вважаються реалізацією пального операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів зберігання (підпункт 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).

Особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку до початку здійснення реалізації пального. Реєстрація платника акцизного податку з реалізації пального здійснюється на підставі подання особою заяви, форма якої затверджується Міністерством фінансів України. ДФС веде Реєстр платників акцизного податку з реалізації пального.

Порядок реєстрації платників акцизного податку визначено підпунктом 212.3.4 пункту 212.3 статті 212 Кодексу та розділом ІІ Порядку електронного адміністрування реалізації пального, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 року № 113.

Заява про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального складається та подається в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного цифрового підпису відповідальних осіб. Ідентифікатор форми заяви за реєстром ДФС J(F)1310301.

Електронні формати Заяви та інших документів в рамках СЕАРП розміщені на офіційному веб-порталі ДФС у розділі «Електронна звітність» / Платникам податків про електронну звітність / Інформаційно-аналітичне забезпечення / Реєстр електронних форм податкових документів.

У Заяві в розрізі КОАТУУ надається інформація про всі введені в експлуатацію пункти (склади, комплекси, станції, інші об’єкти) з реалізації пального. Довідник КОАТУУ розміщено на сайті Державної служби статистики: www.ukrstat.gov.ua в розділі «По службу» / Методологія та класифікатори / Класифікатори.

Щодо кожного пункту у Заяві зазначається код пункту реалізації пального (код за ЄДРПОУ, якщо пункт є відокремленим підрозділом юридичної особи) або код за внутрішньою кодифікацією, прийнятою самою особою, назва, місцезнаходження, тип об’єкта оподаткування та інші дані, встановлені формою Заяви. Довідник типів об’єктів оподаткування розміщено на сайті ДФС: www.sfs.gov.ua, банер «Довідники» / Типи об’єктів оподаткування.

Заяву може бути сформовано та надіслано через особистий кабінет електронного сервісу «Електронний кабінет платника» (оновлена версія). Вхід до оновленого кабінету здійснюється за адресою: cabinet.sfs.gov.ua, а також через офіційний веб-портал ДФС. Також для формування Заяви в електронному вигляді платник податків самостійно на власний розсуд може обрати будь-яке програмне забезпечення, яке формує вихідний файл відповідно до затвердженого формату (стандарту).

Підтвердженням про отримання контролюючим органом Заяви є квитанція № 1 (квитанція про доставку).

Не пізніше наступного робочого дня після надходження Заяви засобами системи електронного адміністрування реалізації пального особа реєструється платником акцизного податку шляхом включення до Реєстру платників або такій особі формується повідомлення про необхідність подання нової Заяви.

Інформація про результати розгляду Заяви направляється особі засобами електронного зв'язку в електронному вигляді у квитанції № 2. У квитанції № 2 зазначається інформація про результати розгляду, а саме:

повідомлення про реєстрацію особи платником акцизного податку шляхом включення до Реєстру платників;

або повідомлення про необхідність подання нової Заяви у разі виявлення порушень вимог щодо електронного цифрового підпису, дотримання форми, порядку заповнення і подання Заяви.

Датою реєстрації платника акцизного податку є дата включення його до Реєстру платників.

Платник акцизного податку може направити до ДФС засобами електронного зв'язку в електронному вигляді запит для отримання витягу із Реєстру платників за формою J(F)1302501.

Не пізніше наступного робочого дня після отримання Запиту ДФС направляє особі засобами електронного зв'язку в електронному вигляді витяг із Реєстру платників. Витяг є дійсним до внесення відповідних змін до Реєстру платників.

Дані Реєстру платників доступні в оновленому «Електронному кабінеті платника» (відкрита та закрита частини).

ДФС після внесення осіб до Реєстру платників протягом одного робочого дня надсилає Казначейству дані для відкриття електронних рахунків платникам акцизного податку. Електронний рахунок відкривається платнику податку Казначейством автоматично без укладання договору та на безоплатній основі.

Казначейство відповідно до вимог статті 69 Кодексу надсилає ДФС повідомлення про відкриття електронного рахунка платника акцизного податку не пізніше операційного дня, що настає за днем відкриття. Після надходження такого повідомлення ДФС інформує платника акцизного податку про реквізити його електронного рахунка у вигляді електронного повідомлення.

Суб'єкти господарювання, які отримали ліцензії передбачені  Законом України  від 19.12.1995 №481 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», подають до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати такі ліцензії, щомісяця до 10 числа наступного місяця звіт про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів за формою, встановленою цим органом.

Так,  наказом Міністерства фінансів України  від 11.02.2016 N49 затверджено нові форми звітів щодо виробництва й обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та порядки їх заповнення. Зазначений наказ набрав чинності з 21.04. 2016 року.

Таким чином, суб’єкти господарювання, які одержали ліцензії на відповідний вид діяльності згідно з Законом №481 подають звіти за формами:

№ 1-РС «Звіт про обсяги виробництва та реалізації спирту»";

№ 2-РС «Звіт про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв»";

№ 3-РС «Звіт про обсяги виробництва та реалізації тютюнових виробів»";

№ 1-ОА «Звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв в оптовій мережі»";

№ 1-ОТ «Звіт про обсяги придбання та реалізації тютюнових виробів в оптовій мережі»";

№ 1-РА «Звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у роздрібній мережі»";

№ 1-РТ «Звіт про обсяги придбання та реалізації тютюнових виробів у роздрібній мережі»".

 Звіт в електронній формі подається засобами електронного зв'язку з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством, як передбачено для податкової звітності.

Звітувати за новими формами потрібно до 10 травня за звітний період - квітень 2016 року.

Міністерством фінансів  наказом від 28.03.2016 р. №393 викладено у новій редакції  Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Це зумовлено змінами в обчисленні ЄСВ, які набрали чинності з 01.01.2016 року.  Наказ №393 набрав чинності з дня його офіційного опублікування 17 травня 2016 року. З 01.01.2016 року при нарахуванні ЄСВ застосовується єдина ставка у розмірі 22% (виняток – нарахування ЄСВ на заробітну плату інвалідів, які працюють на підприємствах, при такому нарахуванні ЄСВ потрібно застосовувати ставку 8,41%).Максимальна величина бази для нарахування ЄСВ з 01.01.2016 року становить 25 розмірів прожиткового мінімуму працездатних осіб. Також виключено норми, які стосувалися застосування понижуючого коефіцієнту та нарахування ЄСВ залежно від класу профризику.Незмінною нормою залишилось правило нарахування ЄСВ не нижче мінімального страхового внеску у відповідних випадках. Встановлено порядок нарахування ЄСВ, якщо база його нарахування не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід. У такому разі сума ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної зарплати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки ЄСВ (22%).При цьому при нарахуванні зарплати  працівникам-інвалідам слід пам'ятати, що ЄСВ нараховувати треба, як і раніше, на фактичну суму нарахованої зарплати.Всі зміни, які було внесено у Закон про ЄСВ, враховано при затвердженні нової редакції Інструкції та знайшли своє відображення у відповідних її розділах. Новий вигляд має розділ V Інструкції, який присвячено добровільній сплаті ЄСВ. У зв’язку з цим у додатках до Інструкції з’явились нові форми:

  • заяв особи, яка бере участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування;
  • типового договору про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування;
  • типового договору про одноразову сплату у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Як і раніше,  в Інструкції передбачено окремий розділ VII  для застосування фінансових санкцій. Так, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) ЄСВ на платників, які допустили зазначене порушення в період до 1 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10% своєчасно не сплачених сум.За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) ЄСВ на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи із 1 січня 2015 року накладається штраф у розмірі 20% своєчасно не сплачених сум.За донарахування податківцями або платником своєчасно не сплачених сум ЄСВ до 1 січня 2015 року накладається штраф у розмірі 5% зазначеної суми, а після 1 січня 2015 року — 10% зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50% суми донарахованого ЄСВ.

На суму недоїмки платнику ЄСВ нараховується пеня з розрахунку 0,1% на суму фактично сплаченої недоїмки за кожен день прострочення платежу.

Новою є також норма Інструкції, якою встановлено порядок сплати ЄСВ у разі зміни класу професійного ризику виробництва за період до 1 січня 2016 року. 

Так, відповідно до п. 9 та 12 розд. IV Інструкції, що у разі зміни класу професійного ризику виробництва за період до 1 січня 2016 року платник самостійно здійснює перерахунок ЄСВ за минулі періоди, виходячи з розміру ЄСВ, що діяв на день нарахування (обчислення, визначення) заробітної плати (доходу), на яку нараховується ЄСВ.

Самостійно обчислену суму в результаті перерахунку (різниця між нарахованою сумою ЄСВ за розміром, установленим раніше, та нарахованою сумою ЄСВ за встановленим розміром за зазначений період) платник відображає у звіті про нараховані суми ЄСВ, який подається ним за звітний період.

Органи доходів і зборів використовують дані, зазначені в повідомленні про зміну класу професійного ризику виробництва за період до 1 січня 2016 року, отриманому від Фонду соціального страхування, для здійснення контролю за правильністю відображення донарахованих (зменшених) сум ЄСВ у звітності, що подається до органів доходів і зборів, відповідно до встановлених класів професійного ризику виробництва за періоди, зазначені в повідомленні.

Норми щодо строку сплати ЄСВ залишились незмінними. Правила сплати ЄСВ визначено у розділі IV Інструкції. 

Також незмінною залишилася норма щодо переносу граничної дати сплати ЄСВ, у разі якщо останній день строків сплати припадає на вихідний або святковий день. У такому разі останнім днем сплати ЄСВ вважається перший робочий день, що настає за вихідним або святковим днем.

Чи слід застосовувати реєстратор розрахункових операцій під час продажу пива платником єдиного податку? На таке питання щоденно дають відповідь фахівці Ірпінської ОДПІ  .Адже згідно з пунктом 296.10 статті 296 Кодексу РРО не застосовуються платниками єдиного податку першої групи та, зокрема, платниками єдиного податку другої групи (фізичні особи - підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1000000 гривень. У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1000000 гривень, застосування РРО для такого платника єдиного податку є обов'язковим.
Водночас, оскільки з 01.07.2015 діяльність з роздрібної торгівлі пивом підлягає ліцензуванню на загальних підставах, передбачених для алкогольних напоїв, то фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку, зокрема першої та другої груп, які здійснюють роздрібну торгівлю пивом, при розрахунках готівкою зобов'язані застосовувати належним чином зареєстровані РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або використовувати книги обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок у випадках, передбачених чинним законодавством.

За січень-травень 2016 року фізичні особи отримали 1507  послуг з видачі картки платника податків та внесення до паспорта громадянина України даних про реєстраційний номер облікової картки.

Видано 412  книг обліку розрахункових операцій, 200 довідок про відсутність заборгованості з платежів до бюджету, 3309  довідок про доходи, а також  майже 600 витягів з реєстру платників єдиного податку, тощо.

Для оцінки підвищення якості обслуговування платників, а також доцільності впровадження нових електронних сервісів, щоквартально проводяться анонімні опитування відвідувачів. Більшість громадян задоволена діяльністю роботи Центру обслуговування платників Ірпінської ОДПІ.

В Центрі розміщені інформаційні та тематичні стенди із зразками заповнення заяв, податкової звітності, актуальною інформацією про зміни в оподаткуванні. Для зручності відвідувачів обладнано місця для очікування, забезпечено доступ до мережі Інтернет, є безпровідна система Wi-Fi.

Центр обслуговування платників Ірпінської ОДПІ знаходиться за адресою: м. Ірпінь, вул. Шевченка, 2 «а». телефон для довідок-67-5-44