Субота, 17 квітня 2021 |

Незважаючи на низку проведених протиепiзоотичних заходiв, епiзоотична ситуаuiя в Киiвськiй областi щодо cказу тварин залишаеться напруженою,  нoвi випадки продовжують рееструвати. За 2020 piк зареестровано 114 випадкiв захворювання тварин на сказ, з них серед котів - 51 голова, собак - 29 голiв, лисиць - 32 голови, борсукiв - 1 голова, ВРХ — 1 голова. З початку 202l року вже зареестровано l6 випадкiв захворювання на сказ тварин, з них собак — 4 голови, кoтів-6 голiв, лисиць - б голiв.

Серед інших інфекційних хвороб сказ займає особливе місце, оскільки за умови розвитку клінічної картини захворювання виникає абсолютна летальність.
В Україні від сказу щорічно помирають від 1 до 7 осіб, за 2019 рік від сказу померло 2 людей.

Захворювання у людини, в разі укусу, подряпин або ослинення хворими на сказ тваринами, можна попередити лише своєчасно проведеним курсом лікувально-профілактичної вакцинації.
Передача інфекції відбувається в разі, якщо інфекційний матеріал, зазвичай слина тварини, має прямий контакт зі слизовими оболонками або свіжими ранами на шкірі людини. Можливе також зараження при зніманні шкір з хворих на сказ тварин, особливо лисиць.
Хворіють на сказ всі теплокровні тварини. Найбільшу небезпеку представляють лисиці, вовки, коти, собаки. Незвичайна чи агресивна поведінка тварин, як домашніх, так і хижих, майже завжди ознака хвороби.

Якщо ж ви таки зазнали нападу тварини, необхідно невідкладно ретельно промити рану (місце контакту з твариною) водою протягом, як мінімум, 15 хвилин з милом або іншим миючим засобом, обробити краї рани 5% розчином йоду. Далі слід звернутись до лікувально-профілактичного закладу: в м. Чернівці – це травмпункт ОКУ «Лікарня швидкої медичної допомоги», в районах області – це районні лікарні, де вирішуватиметься питання необхідності проведення курсу вакцинації.

З метою профілактики сказу щорічно слід проводити щеплення проти сказу домашнім улюбленцям і свійським тваринам.
Рекомендовано обережно діяти мисливцям на полюванні – шкіру забитих тварин потрібно здирати в захисних рукавицях.
Певних правил треба дотримуватись і при поводженні з безпритульними тваринами – не дозволяти дітям їх годувати або бавитись з ними, дорослим, окрім цього, не намагатись надавити невідомим тваринам допомогу, лікувати хворих тварин.
Не рекомендовано проводити самостійно забій і знищення полеглих сільськогосподарських і домашніх тварин без ветеринарного огляду.
Якщо напад твариною все-таки відбувся – не можна вбивати тварину чи виганяти, або завозити в іншу місцевість – від цього залежить тривалість курсу щеплень. Тварину, по можливості, слід ізолювати для того, щоб спеціалісти ветеринарної медицини могли встановити спостереження за її станом здоров’я впродовж  або більше днів.

Альтернативи призначеним щепленням від сказу немає!