Субота, 27 лютого 2021 |

поділитися у соціальних мережах:

 

 

Пояснення підготував начальник вдділу охорони здоров'я ГСР Сергій Стаскевич 

Швидка допомога (Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф (ЗУ екстрену медичну допомогу, Наказ МОЗ 500) – це екстрена допомога при невідкладних станах, які загрожують життю людини.

Невідкладна допомога – це коли, наприклад, сімейний лікар виїжджає додому або людину привозить до лікарні, але це не є ситуація, яка загрожує життю.

Невідкладний стан людини — раптове погіршення фізичного або психічного здоров’я, яке становить пряму та невідворотну загрозу життю та здоров’ю людини або оточуючих її людей і виникає внаслідок хвороби, травми, отруєння або інших внутрішніх чи зовнішніх причин;

Швидка допомога створена для того щоб надавати ЕКСТРЕНУ ДОПОМОГУ тим людям, які її потребують! Тобто тим людям які знаходяться у НЕВІДКЛАДНОМУ СТАНІ.

Увага! Температура 40 у Вашої дитини це НЕ є невідкладний стан, і не є приводом для виклику швидкої. (так шановні, 40 у вашої дитини – це максимум виклик сімейного лікаря).

Отже, викликати ШВИДКУ ДОПОМОГУ ВИ МАЄТЕ ПРАВО ЛИШЕ ПРИ НЕВІДКЛАДНИХ СТАНАХ (Постанова КМУ від 21.11.12 № 1119). А саме:

Невідкладні стани:

– Непритомність

– Судоми

– Раптовий розлад дихання

– Раптова біль в ділянці серця (підозра на інфаркт)

– Блювота кров’ю

– Гострий біль в області живота

– Зовнішня кровотеча

– Ознаки гострих інфекційних захворювань

– Гострі психічні розлади, які загрожують життю і здоров’ю пацієнта та/або оточуючих.

Якщо ці стани обумовлені:

Всіма видами травм: поранення, переломи, вивихи, опіки, удари, травми голови

Ураження електричним струмом, блискавкою, переохолодження, асфіксії всіх видів (утоплення, потрапляння сторонніх предметів в дихальні шляхи)

Будь-які ураження під час надзвичайних ситуацій (ДТП, аварії на виробництві, стихійні лиха та інші)

Отруєння, укуси змій, павуків, отруйних комах

Передчасні пологи, кровотеча під час вагітності і порушення нормального перебігу вагітності.

Основне завдання «Швидкої допомоги», приїхати на виклик якомога швидше (по місту протягом не більше 10 хвилин, за містом – 20 хв.), стабілізувати хворого або потерпілого, надавши першу допомогу і доставити його до чергової лікарні. Бригада «Швидкої допомоги» не ставить діагноз і не виробляє лікування, приїде як до вас додому, так і за адресою на вулицю..

ВИ НЕ МАЄТЕ ПРАВА ВИКЛИКАТИ ШВИДКУ ДОПОМОГУ (Додаток до Постанови КМУ від 21.11.12 №1119):

До категорії неекстрених належать звернення стосовно пацієнта, стан якого не є невідкладним та:

1) супроводжується:

раптовим підвищенням температури тіла з кашлем, нежиттю, болем у горлі;

головним болем, запамороченням, слабкістю;

болем у попереку, суглобах (радикуліт, остеохондроз, артрит, артроз тощо);

підвищенням артеріального тиску;

больовим синдромом у онкологічних хворих;

алкогольним, наркотичним, токсичним абстинентним синдромом;

2) зумовлений загостренням хронічних захворювань у пацієнтів, які перебувають під наглядом сімейного або дільничного лікаря з приводу гіпертонічної хвороби, виразки шлунка та дванадцятипалої кишки, хронічного запалення печінки, жовчного міхура, кишківника, хвороби нирок, суглобів тощо.

Викликаючи швидку на стани описані вище, ви підпадаєте під статтю 183 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Завідомо неправдивий виклик спеціальних служб

Завідомо неправдивий виклик пожежної охорони, поліції, швидкої медичної допомоги або аварійних служб – тягне за собою накладення штрафу від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно за бажанням лікаря, на вас буде складений протокол і ви будете притягнуті до відповідальності. Часто лікарям просто лінь це робити, але вони можуть це зробити, і не за горами той час коли лікарів примусять це робити.

Окрім того, згідно пункту 5, наказу МОЗ №500, диспетчер має право:

5.1. Відмовляти населенню у викликах, які за суттю є необґрунтованими для станції швидкої медичної допомоги згідно з її профільністю та передавати, при потребі, ці виклики в амбулаторно-поліклінічні заклади.

Тому диспетчер може цілком законно ВІДМОВИТИ вам у виклику швидкої допомоги.

Щодо Невідкладної допомоги, це теж свого роду «Швидка», але в складі бригади є лікар, як правило, терапевт або лікар загальної практики. Це, по суті, консультація лікаря у вас в квартирі. Тобто якщо у вас болить спина чи горло чи навіть голова, то ви вправі викликати ПРИВАТНУ НЕВІДКЛАДНУ допомогу, яка за ваші ж гроші полікує вас.

Є пункт «Невідкладної допомоги» недалеко від будинку, тому приїхати вона може швидше. Машини такої служби зазвичай легкові, а медичним спорядженням бригада укомплектовується залежно від виклику.

Така бригада не відвезе вас в лікарню, а якщо знадобитися термінова госпіталізація, буде викликати Швидку допомогу.

Невідкладна допомога приїжджає тільки на будинок до хворого, на вулиці допомоги не надає, а приїхати повинна протягом години. Невідкладна медична допомога не виїжджає на екстрені випадки (ДПТ, падіння з висоти тощо.)

Тому запитання кого викликати має просту відповідь. Якщо ви потрапили в ДТП – тільки державну швидку, а якщо у вас болить спина і вам лінь йти до лікаря – приватну невідкладну.

А тепер про права і обов’язки громадян України:

Що ж повинен робити простий громадянин України? Які в нього права та обов’язки?

Кожен громадянин України та будь-яка інша особа мають право на безоплатну, доступну, своєчасну та якісну ЕКСТРЕНУ медичну допомогу, яка надається відповідно до цього Закону.

У разі виявлення людини у НЕВІДКЛАДНОМУ стані, яка не може особисто звернутися за наданням ЕКСТРЕНОЇ медичної допомоги, та за відсутності медичних працівників на місці події громадянин України або будь-яка інша особа, які виявили таку людину, зобов’язані:

негайно здійснити виклик ЕКСТРЕНОЇ медичної допомоги або повідомити про виявлену людину у НЕВІДКЛАДНОМУ стані та про місце події працівників найближчого закладу охорони здоров’я чи будь-яку особу, яка зобов’язана надавати домедичну допомогу та знаходиться поблизу місця події;

за можливості надати виявленій людині у НЕВІДКЛАДНОМУ стані необхідну допомогу, у тому числі шляхом перевезення такої людини до найближчого до місця події відділення ЕКСТРЕНОЇ (НЕВІДКЛАДНОЇ) медичної допомоги чи іншого закладу охорони здоров’я, у якому може бути забезпечено надання необхідної медичної допомоги.

Відповідно до Правил виклику бригад швидкої медичної допомоги, підставою для звернення до підрозділу швидкої медичної допомоги може бути:

Судоми, нудота через головний біль

Втрата свідомості, запаморочення

Розлади дихання

Блювота кров’ю, кровотечі

Важкі травми (опіки, переломи, тощо)

Ушкодження при надзвичайних ситуаціях

Отруєння та укуси тварин і комах

Порушення перебігу вагітності

Ураження струмом, теплові удари, асфіксії, тощо

Гострий біль у грудях, животі

Гострі психічні розлади, тощо

Чи можлива відмова у наданні допомоги бригадою швидкої допомоги

Зняття абстинентного синдрому

Видача довідок та рецептів

Видалення кліщів

Надання стоматологічної допомоги

Виконання планових призначень

Зняття больового синдрому

Транспортування померлих, тощо.

 

 

Новини