П'ятниця, 27 листопада 2020 |

поділитися у соціальних мережах:

 

Якщо у вас немає сімейного лікаря, що робити?

За даними Центру громадського здоров’я, станом на 18 листопада в Україні зафіксовано 12496 нових підтверджених випадків коронавірусної хвороби COVID-19 (з них дітей - 535 медпрацівників – 529). 12 листопада у Польщі повідомили про 22 683 нових випадків коронавірусу, 275 людей померли. Загалом з початку пандемії у Польщі захворіли на коронавірус 665 тисяч людей, 9499 з них померли. В Україні, для порівняння, 527 тисяч людей захворіли, 9 604 померли з початку пандемії. 

Отже якщо у Вас немає декларації з сімейним лікарем, зверніться за телефоном в реєстратуру амбулаторного закладу за місцем проживання, або ж на національну гарячу лінію COVID-19. За номером гарячої лінії пацієнту підкажуть, як діяти.

Номер гарячої лінії за кожним регіоном – на сайті Міністерства охорони здоров’я або на сайті covid19.gov.ua.Також, 2 листопада, розпочав роботу всеукраїнський контакт-центр МОЗ із протидії поширенню коронавірусної хвороби: 0-800-60-20-19. Контакт-центр працює цілодобово.

Якщо ви почуваєтеся зовсім кепсько і небезпідставно підозрюєте, що причиною може бути коронавірус — викликайте швидку (103) і попросіть зробити вам тест на коронавірус. Якщо швидка відмовляється приїжджати ви можете повідомити про цю ситуацію на гарячу лінію 1545 або на гарячу лінію Міністерства охорони здоров’я 0-800-505-201, регіональну гарячу лінію:

 • Київ та область: 1583, 0 800 505 201, 044 278 41 91
 • Чи можна під час пандемії укласти декларацію про вибір сімейного лікаря онлайн?
 • На сьогодні нормативними документами не передбачена онлайн-процедура подання декларації до лікаря, який надає первинну медичну допомогу. Але це стане можливим у наступному році, коли запрацює сервіс “Електронний кабінет пацієнта”. Цей сервіс дозволить пацієнту подати декларацію онлайн.
 • Наразі щоб подати декларацію до лікаря первинки потрібно мати паспорт, ідентифікаційний код (оригінали документів) та мобільний телефон. За дітей до 14 років декларацію з лікарем підписують батьки. Це може зробити один із батьків. Для цього потрібні документи батька або матері (паспорт, ідентифікаційний код), свідоцтво про народження дитини і мобільний телефон. Якщо дитині уже виповнилося 14 років і вона отримала паспорт, то підписати декларацію з лікарем (педіатром чи сімейним лікарем) вона може самостійно. Для підписання декларації індивідуальний податковий номер дитини не потрібен.
 • Чи мають пацієнта повідомляти, що його сімейний лікар звільнився?
 • Так, центри первинної медичної допомоги мають інформувати пацієнтів про звільнення тих лікарів, з якими вони уклали декларації. Ось яким чином:
 • розміщувати інформацію безпосередньо у центрі первинної медичної допомоги, в доступному для пацієнтів місці;
 • розміщувати інформацію на веб-сайтах, у соцмережах відповідного ЦПМСД. Звичайно, якщо заклад має власні веб-сторінки;
 • індивідуально повідомляти пацієнтів телефоном чи в інший спосіб, визначений пацієнтами.
 • Де можна знайти єдиний онлайн-реєстр з переліком лікарів, до яких ще можна подати декларацію?
 • На сайті НСЗУ є дашборд “Електронна карта місць надання первинної медичної допомоги”. Саме тут https://nszu.gov.ua/e-data/dashboard/pmd-mapзнаходиться перелік усіх закладів надання первинної медичної допомоги, які мають договір з НСЗУ та усіх лікарів первинки – педіатрів, терапевтів та сімейних лікарів.
 • Щоб дізнатись, чи може певний лікар набирати нових пацієнтів, потрібно подивитись на позначки щодо досягнутого ліміту декларацій біля кожного прізвища лікаря. Якщо навпроти прізвища стоїть галочка, то лікар уже набрав оптимальну кількість пацієнтів. Якщо стрілочка вгору, – то ще ні.
 • Чи повинен сімейний лікар давати пацієнту власний номер мобільного і чи можна дзвонити сімейному лікарю в будь-який час, якщо з’явились симптоми COVID-19?
 • Сімейний лікар може обирати спосіб зв’язку з пацієнтом. Це може бути або особистий номер, або робочий месенджер, або робочий мобільний центру ПМД. В будь-якому разі при лікуванні в домашніх умовах пацієнта з COVID-19 не залишають напризволяще. Його стан контролюють медичні працівники закладу первинної медичної допомоги. Але спосіб контролю обирається сімейним лікарем індивідуально.
 • Якщо у пацієнта з явились симптоми COVID-19, які не становлять загрози його життю, то дзвонити своєму сімейному лікарю потрібно в робочі години. Невідкладна ситуація потребує невідкладної допомоги, а це – дзвінок на 103. За зверненням по телефону лікар-консультант центру екстреної медичної допомоги консультує пацієнтів з питань коронавірусної хвороби цілодобово.

Статистичні дані

В Україні і сусідів

За даними Центру громадського здоров’я, станом на 18 листопада в Україні зафіксовано 12496 нових підтверджених випадків коронавірусної хвороби COVID-19 (з них дітей - 535 медпрацівників – 529). 12 листопада у Польщі повідомили про 22 683 нових випадків коронавірусу, 275 людей померли. Загалом з початку пандемії у Польщі захворіли на коронавірус 665 тисяч людей, 9499 з них померли. В Україні, для порівняння, 527 тисяч людей захворіли, 9 604 померли з початку пандемії. 

В Приірпінні

За увесь період епідемії станом на 29 жовтня було виявлено 2449 випадків, з яких одужало 1299 хворих. Навантаження на систему охорони здоров’я зростає. Носіння захисних масок є одним з ключових правил захисту від зараження коронавірусом. Ігнорування масок призводить до щоденного збільшення кількості хворих на COVID-19 та подальшого поширення епідемії: використовуйте засоби індивідуального захисту (маски та респіратори) у громадських місцях та уникайте скупчення людей. Від цього залежить ваше здоров'я та ваше життя.

Пооради

Щоб знизити ризик зараження, ВООЗ та МОЗ України рекомендують дотримуватися таких базових правил:

 • регулярно ретельно мийте руки з милом протягом 20–40 секунд та обробляйте руки спиртовмісними (від 60%) антисептиками;
 • не торкайтеся руками обличчя та слизових оболонок (очей, носа і рота) — це стандартний шлях потрапляння вірусу в організм через заражені поверхні (тому так важливо мити руки). 
 • Під час кашлю і чхання прикривайте рот і ніс серветкою або згином ліктя, після цього серветку відразу викиньте, а руки вимийте;
 • уникайте місць скупчення людей, а якщо ви таки опинилися в них — одягайте маску і дотримуйтеся дистанції і перебувайте на відстані щонайменше 1–1,5 м від людей, які вас оточують;
 • не їжте продуктів тваринного походження без термічного оброблення;
 • намагайтеся повноцінно харчуватися і займатися фізичними вправами, дотримуватися здорового сну.

 

Новини