Понеділок, 21 вересня 2020 |

На 25 жовтня 2020 року Верховна Рада призначила проведення місцевих виборів по всій Україні. У цей день виборці обиратимуть мерів, депутатів 22 обласних рад, 119 районних, а також міських, селищних і сільських. У Києві, окрім виборів міських голови і ради, відбудуться вибори районних у місті рад.

Тепер вибори відбуватимуться за нормами нового Виборчого кодексу України. Відтак змінюються правила гри у порівнянні з попередніми виборами до місцевих органів влади, які відбулися у 2015 році. Зокрема, запроваджується система відкритих партійних списків, скорочується кількість депутатів та розширюються можливості щодо їхнього відкликання.

Вибори до міських, районних, сільських та селищних рад у населених пунктах, де мешкають менше від 10 тисяч виборців, відбуватимуться, як і раніше, за мажоритарною системою відносної більшості. В одному окрузі можуть обратися від двох до чотирьох депутатів. Переможе кандидат, який набере найбільшу кількість голосів.

Так само за мажоритарною системою відносної більшості, обиратимуться сільські, селищні, міські голови та сільські старости населених пунктів, що нараховують менше від 10 тисяч виборців.

Голів у населених пунктах, де є більше ніж 10 тисяч виборців, обиратимуть за мажоритарною системою абсолютної більшості. Тобто перемогу отримує той кандидат, який отримає більше від 50% голосів.

Депутатів стане менше

Оскільки в результаті адміністративної реформи в Україні сформувалися Об'єднані територіальні громади та збільшилися райони областей, то тепер скорочується кількість місцевих рад. Відтак зменшиться і загальна кількість депутатів.

Водночас не змінилася градація, за якою визначається кількісний склад місцевих рад. Як і раніше він залежить від кількості виборців:

до 1 тисячі виборців – 12 депутатів;

від 1 до 3 тисяч виборців – 14 депутатів;

від 3 до 5 тисяч виборців – 22 депутати;

від 5 до 20 тисяч виборців – 26 депутатів;

від 20 до 50 тисяч виборців – 34 депутати;

від 50 до 100 тисяч виборців – 36 депутатів;

від 100 до 250 тисяч виборців – 42 депутати;

від 250 до 500 тисяч виборців – 54 депутати;

від 500 тисяч до 1 мільйона виборців – 64 депутати;

від 1 до 2 мільйонів виборців – 84 депутати;

понад 2 мільйони виборців – 120 депутатів.

Виборчий кодекс зберігає право кандидатів на висування одночасно в міські, сільські чи селищні голови та в депутати облради, міськради та райради. Але тепер кандидат може висуватися не більш ніж до двох рад. Кандидатам у мери міст, де виборців понад 75 тисяч, можна водночас висуватися лише до міської ради, а рівень райради чи облради для них закритий.

Грошова застава

Виборчий кодекс запроваджує грошову заставу під час місцевих виборів для усіх кандидатів. У громаді до 10 тисяч треба буде заставити сталу суму – 940 гривень. Віддати у заставу сталу суму буде змушений і кандидат в мери, де кількість виборців не перевищує 75 тисяч осіб – 4 700 гривень.

Решта кандидатів як у мери, так і в депутати сплачуватимуть заставу, вирахувану у відповідності до кількості виборців. Приблизно по 209 гривень на кожну тисячу виборців, порахували в «Чесно».

Відтак застава для кандидата у міські голови, а так само за список кандидатів у міську раду, буде становити від 19 тисяч гривень в Ужгороді, до 445 тисяч гривень у Києві.

к відкликати депутата?

Як можна відкликати місцевого депутата, визначає закон «Про статус депутатів місцевих рад». До прийдешніх виборів Верховна Рада уточнила й доповнила підстави та порядок відкликання.

Серед підстав тепер зазначено: невідповідність практичної діяльності депутата передвиборчій програмі місцевої парторганізації, від якої його обрали, або програмі партії та невходження депутата до фракції партії, за чиїм списком його обрали, чи вихід з неї.

Право вносити пропозицію щодо відкликання депутата тепер матимуть не лише виборці, а й місцева організація партії, яка його висунула. Таке рішення осередок повинен буде ухвалити на своїх зборах не менш ніж двома третинами голосів присутніх учасників.

Крім того, тепер у законі деталізовані норми щодо підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата виборцями: якщо депутата обрали в мажоритарному окрузі, кількість підписів має бути більшою за кількість голосів, які він отримав на виборах; якщо відкликають депутата, обраного за відкритим партійним списком, кількість підписів повинна перевищувати виборчу квоту.

Організатори зборів виборців зобов'язані поінформувати депутата, якого хочуть відкликати, про дату, час і місце проведення відповідних зборів. Депутату мають надати час на виступ для пояснення своєї позиції.

За матеріалами ЗМІ