Четвер, 24 травня 2018 |

Про це ми дізнавалися в завідувача Гостомельської амбулаторії загальної практики і сімейної медицини Бориса Мельника

Як  відомо, одна з головних реформ в Україні - медична – вступила  в дію з 1 січня 2018 року. Українцям обiцяють безкоштовні вiзит до сiмейного лiкаря, екстрену допомогу та пологи. За інші послуги доведеться платити. Для пересічних українців це означає, що після оголошення міністерством охорони здоров'я так званої приписної кампанії вони мають знайти собі сімейного лікаря або терапевта чи педіатра для своєї дитини і підписати з ним угоду. Отже першим нашим питання було наступне:

• Борисе Володимировичу, до якого часу громадяни мають визначитися з «припискою» до свого лікаря.
  • Наразі до 1 квітня поточного року, а щодо виборів лікаря, то особливої дилеми у громадян не буде, бо в нас всього працює два лікаря.
  • Отже збільшиться навантаження, чи витримають його гостомельскі ескулапи?
  • Так, навантаження збільшиться суттєво, як мінімум нам ще необхідно п’ятеро лікарів, є вакансії та немає бажаючих, проблему могло б вирішити забезпечення молодих спеціалістів соціальним житлом у селищі. Але будемо працювати за умов, які є.
  • Як здійснюватиметься підписання угоди, адже це важливий момент для кожного громадянина, бо самостійне звернення до спеціалістів згідно реформи здійснюватиметься на платній основі.
  • Цей процес уже триває, всі, хто звертаються до нас, заносяться в відповідну базу. Згідно реформи, паралельно з медичними картками функціонуватиме електронна база історій хвороб. Завдяки майбутній електронній базі, за задумом авторів реформи, можна буде записатися на візит до лікаря в режимі онлайн. Також завдяки цій системі пацієнти зможуть відслідковувати наявність у конкретних лікарнях безкоштовних ліків. Звичайно ж у цьому сенсі потрібен додатковий персонал, медсестри, які б вели електронний запис, бо якщо це робитиме лікар, то уявляєте скільки часу піде на одного пацієнта.
  • А от у випадку, коли людина змінює місце проживання, й відповідно лікаря, або ж незадоволена якістю послуг, як це питання вирішуватиметься на практиці?
  • У разі переїзду чи незадовільного сприйняття якості медичних послуг людина зможе укласти договір з іншим лікарем. Попередня угода за таких умов автоматично скасовуватиметься. За потреби українці можуть звертатися до фахівців там, де їм це буде зручно, - необхідності відвідувати лікаря за місцем реєстрації чи проживання не буде.
  • Нова система охорони здоров’я в Україні, за задумом її авторів буде подібна до британської та іспанської. Тобто послуги будуть безкоштовними, а підписані угоди з персональними лікарями будуть необхідні для того, аби визначати компенсацію для лікарів, я правильно зрозумів?
  • Так, міністерство охорони здоров’я зробило відповідні розрахунки - держава платитиме лікарю щорічно 370 гривень на рік за одного пацієнта без урахування відповідних вікових коефіцієнтів. З 2019 року цю суму планують збільшити до 450 гривень щорічно. Натомість розрахунки для вторинної та третинної ланки медичної допомоги досі тривають і , згідно очікувань міністерства, на це піде ще близько двох років. Тому поки що вторинна та третинна ланки працюватимуть у старому режимі і лише з 2020 року перейдуть на нові принципи роботи. Після підписання договору пацієнт підписуватиме із медичними закладами угоди, в яких зазначатиметься перелік послуг та ліків, які можна отримати безкоштовно. Є ще одна новація — обирати лікарню можна буде без урахування місця проживання чи реєстрації. Втім скористатися допомогою спеціалізованого лікаря після запровадження реформи можна буде лише після направлення сімейного лікаря, терапевта чи педіатра.
  • Поки що прийом ведеться, як раніше, але в подальшому передбачено платні послуги за самостійні звернення до тих чи інших фахівців.
  • А от ці 370 грн, що передбачені на рік на кожного українця й зараховуватимуться, так би мовити до активу його лікаря, то чи суттєво це вплине на лікарську зарплату?
  • Мільйонерами лікарі не стануть, ми вже прораховували з бухгалтером, навіть зважаючи на дефіцит лікарів у нашій амбулаторії, зарплата на рівні 12 тисяч не виходить. Адже за ці кошти треба буде утримувати сам заклад, сплачувати комунальні послуги, закуповувати ліки тощо, таким чином, поки ще рано говорити про рівень зарплати.
  • Дякуємо за бесіду.
  • На здоров’я.
  • Валентин СОБЧУК

PS

За повідомленнями джерел ЗМІ, попри той факт, що відтепер медичні послуги формально надаватимуться на страховій основі, жодних додаткових відрахувань через це українці не робитимуть. Завдяки реформі буде створено Національну службу здоров’я України (НСЗУ), що фактично виконуватиме роль страховика. Гроші на покриття видатків надходитимуть до цієї фінансової організації з державного бюджету. Фактично ті податки, які сплачують громадяни України, і будуть своєрідними "страховими внесками", які підуть на їхнє медичне обслуговування. Якщо раніше держава утримувала медичні заклади, то тепер бюджетні кошти йтимуть на закупівлю у медичних закладів їхніх послуг. Держава платитиме за послуги не лише державним і комунальним, але й приватним медичним закладам. За задумом авторів реформи, це має змусити медичні заклади змагатися за пацієнтів, позбавить необхідності фінансування лікарень, які не мають навантаження, на яке вони розраховані, а також дасть свободу лікарям, що зможуть надавати власні послуги як приватні підприємці. До безкоштовних послуг належатимуть невідкладна, первинна та паліативна меддопомога.

Це означає, що усі звернення до сімейних лікарів, педіатрів та терапевтів, термінові операції, а також догляд і знеболювання для важко і смертельно хворих залишатимуться безкоштовними. У переліку буде спеціалізована та високоспеціалізована медична допомога, медична реабілітація, медична допомога дітям до 16-ти років, а також породіллям.