Субота, 21 липня 2018 |

З цією радісною подією привітав селищного голову Юрія Прилипка народний хор «Криниця», проспівавши щедрівки. Хористи зазначили, що Юрій Ілліч ніколи не був байдужим до потреб співочого колективу й завжди допомагав йому, задовго до того, коли став очільником Гостомеля.

Нагадаємо про традиції та витоки святкувань. 13 січня відзначають  не тільки Старий Новий рік.

За християнським календарем – це також день вшанування пам’яті преподобної Меланії, знатної римлянки за походженням, яка з юних літ і до кінця життя в 439 році сповідувала віру в Христа.  А 14 січня — свято Василія (Василя) Великого (329 – 379), який був архієпископом Кесарії Кападокійської в Малій Азії. Церковні матеріали свідчать про нього як аскета, богослова і вченого, автора кодексу чернечого життя. Є ще одне свято 14 січня – за церковними святцями визначене свято Обрізання Господнє (саме тоді, згідно з церковними джерелами, відбулося обрізання Ісуса Христа за єврейським звичаєм).  На 14 січня припадає перший день Нового року за старим стилем.

Святкування 13 і 14 січня мають давні народні традиції. Зранку цього дня господині готують другу обрядову кутю – щедру. Крім того, печуть млинці, пироги з сиром, варять вареники, щоб було чим пригощати щедрувальників. На столі цього вечора також дозволяються м’ясні страви, ковбаси, холодець, шинка.

До речі, щедра кутя є в основі багатьох звичаїв. Щоб помиритися, сусіди йшли одне до одного зі щедрою кутею, аби зустріти у злагоді Новий рік. Парубок, якому до того дівка викотила гарбуза, вдруге засилав сватів, сподіваючись на згоду.

Звечора до півночі щедрувальники обходять оселі.  Хлопці, вбрані у Меланку й Василя, Цигана, Смерть, Козу та інших персонажів, висловлюють добрі побажання, веселять піснями, танцями, жартівливими сценками.

Найпопулярніша щедрівка має наступні слова:

Добрий вечір тобі, пане господарю, радуйся,
Ой, радуйся, земле, Син Божий народився.
Застеляйте столи, та все килимами, радуйся,
Ой, радуйся, земле, Син Божий народився.
Кладіть паляниці з ярої пшениці, радуйся,
Ой, радуйся, земле, Син Божий народився.
Бо прийдуть до тебе три празники в гості, радуйся,
А що перший празник – Рождество Христове, радуйся,
А що другий празник – Святого Василя, радуйся,
А що третій празник – Святе Водохреща, радуйся,