Неділя, 24 жовтня 2021 |

На світлині ПрАТ «Ветропак Гостомельський склозавод».

Свято встановлене Указом Президента України від 09.12.2003 №1417/2003, враховуючи вагомий внесок українських виробників скла в розвиток економіки держави та відродження багатовікових традицій галузі. У скловиробництві України трудиться понад 50 тисяч майстрів-галузі. З приводу чого Гостомельський селищний голова Юрій Прилипко від імені депутатського корпусу виконкому й громади вітає склоробів нашого селища ПрАТ «Ветропак Гостомельський склозавод» з їхнім професійним святом і зичить їм достатку й злагоди, професійних успіхів.

ПрАТ «Ветропак Гостомельський склозавод» бере свій початок з минулого століття, а саме з 1912 року. Підприємство більше століття є економічною основою Гостомеля, наповнюючи його бюджет.

ПрАТ «Ветропак Гостомельський Склозавод» — один з найбільших виробників скляної тари в Україні, його  партнери — всесвітньо відомі компанії InBev, Carlsberg, SABMiller, Heineken, Оболонь, Nemiroff, Хортиця, Олімп, Coca-Cola, Henkell, SPI та інш, З 2006 року належить до європейської групи компаній Vetropack. Гостомельський склозавод став восьмим у групі, інші заводи розташовані на території Швейцарії, Австрії, Чехії, Словаччини та Хорватії.
Скло народжується у вогні, тож робота з його випуску дуже відповідальна, але дуже необхідна, бо не можливо уявити наше життя без нього. Тож ми маємо пишатися тим, що багато наших земляків, які трудяться на склозаводі, причетні до цієї галузі.

З історії розвитку виробництва скла

Приблизно близько 250 років до н.е. відбулося відкриття першого скляного заводу в Олександрії. А приблизно на межі нової ери була винайдена склодувна трубка. У літописних джерелах у зв'язку із цим згадується місто Сидон* в 50 році до нашої ери. Через деякий час, з готового скла, використовуючи метод видування, навчилися робити довгі скляні циліндри, які "розкривали" і випрямляли, одержуючи плоский аркуш. Цей спосіб використовували аж до 1900-х років для виготовлення художнього скла.

Перший розквіт скляної промисловості в Україні припадає на ХІ – ХІІ століття, коли виробництво скла, зокрема скляних прикрас набрало масового характеру і розвивалося в найбільших торгівельних центрах – Києві,Чернігові, Любечі, Галичі.

У ХІV- ХVІ сторіччях на зміну ремісничим майстерням приходять перші мануфактурні підприємства – гути. Найперші гути з’являються у Белзькому, Городецькому, Любачівському староствах на західноукраїнських землях.

У XVII  з'являються гути в старостві Львівському, на Закарпатті (к. Мукачева), а гол. на Волині, Київщині й з другої пол. XVII на Лівобережній Україні та на Слобожанщині. Під кінець XVII сторіччя на Лівобережжі працювало 25 гут, на яких вироблялося віконне скло, різноманітний посуд (зокрема аптечний), пляшки тощо, а також кришталеве та оптичне скло.